Niebezpieczny wpis w księdze wieczystej – hipoteka przymusowa na zabezpieczenie

Joanna Marska-Romaniszyn    14 lutego 2015    Komentarze (1)

hipoteka przymusowa

Z księgi wieczystej nieruchomości można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy – na przykład o sytuacji finansowej dewelopera.

Dzisiaj chciałam pokazać Ci rodzaj wpisu, który powinien wzbudzić co najmniej Twoją czujność: hipotekę przymusową.

[kliknij obrazek, aby powiększyć].
.
hipoteka przymusowa2
.
Skąd się wziął ten wpis i co oznacza?

W tym wypadku (bo jest to fragment autentycznej księgi wieczystej) mamy do czynienia z tzw. hipoteką przymusową na zabezpieczenie (1).

.
W uproszczeniu, taka hipoteka pozwala na „zarezerwowanie” sobie pierwszeństwa w uzyskaniu pieniędzy ze zlicytowanej nieruchomości przed pozostałymi wierzycielami właściciela nieruchomości.

.
Wyobraź sobie taką sytuację: deweloper (właściciel nieruchomości, której księgę wieczystą oglądasz) nie zapłacił swojemu wykonawcy robót budowlanych – Janowi Kowalskiemu. Jan Kowalski dowiedział się, że deweloper ma duże kłopoty finansowe, i że jest dłużnikiem wielu innych podmiotów.

Kowalski zdecydował, że pozwie dewelopera o zapłatę przysługującego mu wynagrodzenia. Obawia się jednak, że proces może trwać długo, i w międzyczasie pozostali wierzyciele, którzy szybciej wygrają swoje sprawy w sądzie, podzielą między siebie cały majątek dewelopera – zwłaszcza, że jedynym wartościowym majątkiem, który został deweloperowi, jest właśnie wspomniana nieruchomość. Kowalski boi się, że dla niego nie starczy już pieniędzy.

Żeby „wyprzedzić” pozostałych wierzycieli i zagwarantować sobie pierwszeństwo w uzyskaniu pieniędzy z licytacji nieruchomości dewelopera (oczywiście jeśli faktycznie będzie ona zlicytowana) Jan Kowalski złożył w sądzie wniosek o ustanowienie hipoteki przymusowej na tej nieruchomości.

.
Aby sąd wyraził zgodę na ustanowienie takiej hipoteki, Jan Kowalski musiał spełnić dwa warunki:

  1. tak przedstawić swoją sprawę, by sąd uznał, że jest przynajmniej prawdopodobne, że Kowalskiemu należą się jakieś pieniądze
  2. przekonać sąd, że jest prawdopodobne że sytuacja finansowała dewelopera jest na tyle zła, że istnieje ryzyko, że Janowi Kowalskiemu nie uda się odzyskać pieniędzy nawet jeśli wygra sprawę.

Oczywiście później, w toku procesu, miało się okazać, czy rzeczywiście deweloper powinien zapłacić Kowalskiemu wynagrodzenie (może roboty były wykonane tak źle, że wykonawcy nic się nie należało?) i czy deweloper ma kłopoty finansowe.

.

Na ustanowienie takiej hipoteki właściciel nieruchomości (tu: deweloper) nie musi wyrazić zgody, a często nawet dzieje się to wbrew jego woli.
.
Hipotekę taką wpisuje się w księdze wieczystej w dziale IV.

Tutaj oczywiście wykreśliłam dane, ale jeśli trafisz na takie zapisy, to będziesz mógł przeczytać kto jest wierzycielem hipotecznym (czyli na czyją rzecz taką hipotekę ustanowiono – w naszym wypadku jest to Jan Kowalski) oraz wysokość zabezpieczonej kwoty (np. kwotę wynagrodzenia, którego dochodzi Jan Kowalski). Z księgi wieczystej można też się dowiedzieć, jaki sąd wyraził zgodę na ustanowienie takiej hipoteki.

.
Informacja o takiej hipotece jest ważna dla Ciebie nawet jeśli taka hipoteka nie została ustanowiona na nieruchomości, którą jesteś zainteresowany. Świadczy bowiem o tym, że sąd uznał – na podstawie przedstawionych mu okoliczności – że sytuacja finansowa dewelopera może być zła. Nie wiadomo tego jeszcze na pewno, ale wątpię, czy miałbyś ochotę ryzykować zawarcie umowy z takim deweloperem.

.

(1) wpis o hipotece przymusowej może powstać również w innych sytuacjach – zawsze jest jednak powodem do niepokoju.
.
.

Save

Save

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

ArtExpo luty 26, 2015 o 14:30

Dobrze, że w necie działają blogi prowadzone przez profesjonalistów. Można dzięki nim zdobyć potrzebne informacje i mieć pewność o ich rzetelności.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: