Gorący temat – montaż klimatyzacji a zgoda wspólnoty mieszkaniowej

Joanna Marska-Romaniszyn    10 sierpnia 2015    27 komentarzy

czy na klimatyzację potrzebna jest zgoda wspólnoty

Miałam napisać o pułapkach w umowach dotyczących apartamentów wypoczynkowych, ale temperatura za oknem podsunęła mi inny temat.

Czy szukając mieszkania dla siebie, zastanawiałeś się czy możliwe będzie zainstalowanie w nim dodatkowej (mechanicznej) klimatyzacji? Albo czy Twoi sąsiedzi (albo właściciele sklepów położonych w Twoim budynku) będą mogli zainstalować klimatyzatory na ścianie budynku blisko Twoich okien?

.

Z prawnego punktu widzenia zamontowanie klimatyzatora na elewacji budynku (która należy do części wspólnych nieruchomości) to kwestia bardzo problematyczna.

Jeśli zwrócisz się do swojej wspólnoty mieszkaniowej (a dokładnie osoby czy osób, które zajmują się sprawami administracyjnymi wspólnoty) z pytaniem, czy możesz zamontować taki klimatyzator, to na 99% otrzymasz odpowiedź, że dopiero po uzyskaniu zgody pozostałych właścicieli mieszkań (i innych lokali).

W niektórych wspólnotach będzie to oznaczało drogę przez mękę – zwłaszcza jeśli członkowie wspólnoty nie mają w zwyczaju przychodzić na zebrania (nie mówiąc już o sytuacji, gdy nie żyjesz z sąsiadami w zgodzie).

Niekiedy taką zgodę uzyskasz, ale pod warunkiem że zobowiążesz się do płacenia wspólnocie wynagrodzenia za korzystanie z części elewacji.

.

Montaż klimatyzacji w bloku – czy potrzebna jest zgoda wspólnoty?

Czy na zamontowanie klimatyzatora faktycznie wymagana jest zgoda wspólnoty? Rzeczywiście, do tej pory również w orzecznictwie sądów takie stanowisko dominowało.

Sądy stwierdzały, że zamontowanie klimatyzatora nie jest „normalnym” sposobem wykorzystania ściany zewnętrznej budynku, wiąże się z uszkodzeniem ściany i elewacji, nieestetycznie wygląda, a właścicielom lokali położonych w pobliżu może przeszkadzać hałas, gdy urządzenie pracuje.

To wszystko przemawia za tym, by decyzję podejmowali wszyscy właściciele.

.

Klimatyzacja w domu a klimatyzacja w biurze to nie to samo z punktu widzenia prawa

Ale uwaga – zdaniem części sądów montaż klimatyzatora jest nietypowym sposobem korzystania z elewacji tylko w przypadku, gdy urządzenie obsługuje mieszkanie.

W przypadku gdy w budynku znajdują się lokale użytkowe (sklepy, biura) można uznać, że montaż klimatyzatorów przez właścicieli tych lokali jest już normalnym sposobem korzystania z elewacji, podobnie jak zawieszenie szyldu.

Może być więc tak, że Ty sam nie uzyskasz zgody na montaż klimatyzatora w swoim mieszkaniu, ale pod Twoimi oknami zawisną urządzenia chłodzące sklepy i biura znajdujące się w budynku.

kąpiel

Jak sądy będą się odnosić do montażu klimatyzacji w przyszłości?

Zastanawiam się, czy to surowe stanowisko sądów nie ulegnie z czasem złagodzeniu.

Część wyroków zapadała w czasach, gdy montaż klimatyzatora w mieszkaniu był uznawany za dziwaczną fanaberię, na którą stać tylko nielicznych. Urządzenia takie były głośne, a sąsiedzi słysząc o tym że ktoś chce sobie zamontować klimatyzację w mieszkaniu stukali się w czoło, że niektórym to się w głowach poprzewracało a normalni ludzie używają wiatraków 😉

Jednak w Polsce coraz częściej zdarzają się fale upałów i ponoć ma być coraz gorzej.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne są dość ciche i mniej uciążliwe dla otoczenia, coraz więcej osób też stać na ich zakup. Klimatyzacja staje się też standardem w biurach, sklepach i innych miejscach gdzie spędzamy czas wolny, więc każdy może docenić jej zalety. Ponoć urządzeń tego typu jest w Polsce już tak wiele i tyle zużywają prądu, że premier apeluje o oszczędzanie energii w ramach „obywatelskiej postawy”.

.

Klimatyzacja… w sądzie

Nie zapominajmy też, że sędziowie wydając wyroki kierują się również swoim doświadczeniem życiowym.

W wielu sądach nie ma klimatyzowanych pomieszczeń, a rozprawę sędziowie prowadzą obowiązkowo w obszernej todze, którą zakłada się na ubranie. Możesz sobie wyobrazić, jak ciepło (!) w takim momencie skład orzekający myśli o urządzeniach klimatyzacyjnych. Zapewne niejeden sędzia po przeżyciu najbliższych tygodni stwierdzi, że każdy obywatel ma prawo do przyjemnego chłodu w mieszkaniu, a troska o ładny wygląd elewacji powinna zejść na dalszy plan.

Dlatego wydaje mi się, że coraz częściej będzie można spotkać się z twierdzeniem, że montaż na elewacji klimatyzatora obsługującego mieszkanie to „normalny” sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, i nie wymaga zgody wspólnoty.

Póki to nie nastąpi – lepiej zadbać o swoje prawo do umieszczenia klimatyzatora na elewacji lub dachu jeszcze zanim powstanie wspólnota mieszkaniowa. Czyli jeszcze na etapie zawierania umowy deweloperskiej. Więcej na ten temat przeczytasz w tym poście.

.

A jakie jest Twoje zdanie? Czy każdy właściciel lokalu powinien mieć prawo do zamontowania mało hałaśliwego klimatyzatora na ścianie budynku, niezależnie od tego co myślą o tym pozostali członkowie wspólnoty?

Czy wybierając mieszkanie myślisz o założeniu klimatyzacji? Czy chcesz ją zamontować już na etapie zawierania umowy z deweloperem, czy odkładasz decyzję na później?
.
.

Save

Save

Save

{ 27 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Natalia Klima-Piotrowska sierpień 20, 2015 o 16:24

Pani Mecenas,
Odpowiadając na Pani pytania – zgadzam się z poglądem, że wspólnota powinna wyrazić zgodę na montaż klimatyzatora, jak również, że ma prawo pobierać za to opłaty. A co do orzecznictwa – badałam jakiś czas temu zagadnienie korzystania z elewacji, a także kwestię odpłatności za klimatyzatory, czy reklamy. Dominuje pogląd, że jednak normalną funkcją elewacji nie jest funkcja reklamowa także wtedy, gdy w budynku są lokale użytkowe. Napisałam nawet na ten temat co nieco w moim blogu 🙂
Zresztą biorąc pod uwagę argument o konieczności oszczędzania prądu myślę, że jednak odpłatność powinna być zasadą. Tym bardziej, że wkrótce za reklamy także trzeba będzie płacić gminom, o ile tylko uchwalą opłaty reklamowe.
A tak prywatnie – po tegorocznych upałach na pewno w przyszłym sezonie zainwestuję w klimatyzację. Na szczęście nie będę nikogo musiała pytać o zdanie w tej sprawie 😉
I jeszcze kamyczek do ogródka – a co jeśli klimatyzator jest zamontowany na balkonie, tak, że od strony elewacji jest zupełnie niewidoczny?
Pozdrawiam serdecznie (bo gorąco tego lata nie wypada).

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn sierpień 21, 2015 o 09:26

Oj tak, reklamy i szyldy na elewacji to też ciekawy temat.
Też serdecznie pozdrawiam, bo gorąco jest nadal 🙂

Odpowiedz

Łukasz październik 7, 2015 o 10:55

witam kupiłem lokal z pozwoleniem na przebudowę na gabinet stomatologiczny. w pozwoleniu mam zapis o klimatyzacji jednak nie jest zapisane gdzie klimatyzator się ma znajdować. wspolnota nie zgodziła się na moją propozycję umieszczenia jednostki na elewacji. Czy sadownie mogę uzyskać zgodę czy montować go na podstawie pozwolenia bez dalszych rozmów z wmówić?

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn październik 9, 2015 o 08:01

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, bo nie znam dokładnej Pana sytuacji, a każdy taki przypadek powinien być traktowany indywidualnie. Pan jako właściciel lokalu ma środki prawne, by walczyć z taką postawą wspólnoty. A samowolnego montażu klimatyzatora nie polecam, bo wspólnota będzie mogła domagać się jego demontażu, co by tylko naraziło Pana na dodatkowe koszty.
Najlepiej będzie, jeśli zgłosi się Pan do prawnika, który oceni jak sytuacja wygląda pod względem prawnym i pomoże wybrać najlepszy sposób działania.
Przy okazji polecam Panu blog prawniczy adresowany do stomatologów: http://prawodlastomatologow.pl/ – na pewno warto poczytać, jeśli zamierza Pan otworzyć gabinet stomatologiczny.

Odpowiedz

sara listopad 21, 2015 o 20:34

Nie wyobrażam sobie żeby ktoś pod oknem mojej sypialni zamontował hałasujacy klimatyzator. A szczególnie gdy włącza się go gdy wszyscy otwierają latem okna i tym bardziej słychać hałas.
Jestem za tym żeby była wymagana zgoda wspólnoty bo inaczej będzie „wolnoć Tomku w swoim domku” i elewcje których remont kosztuje krocie bedą „udekorowane” klimatyzatorami, niczym hoinka bombkami.

Odpowiedz

n0b0dy0 czerwiec 26, 2016 o 00:22

CHoinka pisze się przec CH – nieuku.

Odpowiedz

Anna lipiec 8, 2016 o 13:48

Ludziska kochane – są klimatyzatory bez jednostki zewnętrznej montowane na zabytkach ale spółdzielnia twierdzi że wywiercenie otworów zniszczy elewację i będzie później zaciekać do wewnątrz ocieplenia (nie wierzą widocznie fachowcom którzy montują klimatyzator). Spóldzielnie jest na nie i już. Nie bo nie.

Odpowiedz

Maria wrzesień 8, 2016 o 23:34

No WLASNIE Pani Anno, sa klimatyzatory bez jednostki zewnetrznej!
Marzylam o takim ale dla mojej Wspolnoty te dwa estetyczne otwory o srednicy nie wiekszej jak 20 cm to tez byl problem.
To bylo 3 lata temu i…… nadal nic……. „Nie bo nie”

Odpowiedz

Justyna grudzień 15, 2015 o 18:42

Witam,
mój problem jest bardzo złożony. Kupiłam mieszkanie wraz z zamontowaną klimatyzacją. Poprzedni właściciel – z informacji które otrzymałam (chociaz nie mam dokumentacji) – nie musiał płacić wspólnocie za użytkowanie i montaż. Wspólnota wykorzystałą moment zmiany właściciela i poinformowała mnie, iż zaczynają wystawiać rachunki na kwote 150zł – bez informacji na jakiej podstawie. Na moją prośbę aby przesłali mi drogą elektroniczną stosowne dokumenty tj. Uchwała z której wynika taka kwota – otrzymałąm informacje, abym przyjechała i sobie zobaczyła 🙂
To jest totalny brak poszanowania mieszkańca – w mojej ocenie. Nie wiem co dalej zrobić.

Odpowiedz

JÓZEF luty 25, 2016 o 11:49

JESTEM ZARZĄDCĄ WSPÓLNOTY MIESZKANIOWEJ. JEDNA ZE WSPÓŁWŁAŚCICIELEK BEZ PYTANIA O ZGODĘ ZAMONTOWAŁA NA ELEWACJI BUDYNKU DWA KLIMATYZATORY. GDY JEJ ZWRÓCIŁEM UWAGĘ STWIERDZIŁA, ŻE TO NA SWOJEJ ŚCIANIE POWIESIŁA I NIE MA ZAMIARU NIKOGO PYTAĆ O ZDANIE. JEJ BUTA WYNIKA Z TEGO, ŻE JEST BOGATSZA OD INNYCH WSPÓŁWŁAŚCICIELI I JEJ WSZYSTKO WOLNO. PEWNIE WSPÓLNOTA WYRAZIŁA BY ZGODĘ NA MONTAŻ KLIMATYZATORÓW, ALE ONA NIE \”PONIŻYŁA\” SIĘ DO TEGO BY PYTAĆ O ZGODĘ. PROSZĘ O PODANIE PODSTAW PRAWNYCH PRZY MONTAŻU KLIMATYZATORÓW, BYM MÓGŁ NA ZEBRANIU \”UŚWIADOMIĆ\” TĘ PANIĄ O JEJ POCZYNANIACH. DZIĘKUJĘ.

Odpowiedz

Dorota kwiecień 1, 2016 o 19:22

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Wspólnota wzięła kredyt na remont elewacji , który będzie spłacać 10-15 lat. Zaraz po jej wykonaniu ktoś w niej zrobi dziury pod swój prywatny klimatyzator, po deszczu, zimie… ze śrub mocujących do ściany budynku lecą zacieki z rdzy i brudu. Kredyt nie spłacony a ściana już zniszczona. Po 3 latach zmienia się właściciel nie chce w tym miejscy klimatyzatora a reklamę zakładu usługowego czy sklepi . I znowu dziury itd. A kto ma za zniszczenia płacić i jak wygląda elewacja „podmalowywana’ w tym miejscu, w łatki i ciapki.
Są klimatyzatory do wnętrz a reklamę można zamieścić w swoim oknie, drzwiach balkonowych, wejściowych. Czy to takie trudne ? I nie wymaga niczyjej zgody i dewastowania części wspólnych.

Odpowiedz

paweł maj 12, 2016 o 20:13

witam Cie doroto serdecznie.
co do reklam może i masz rację ale już do klimatyzacji nie za bardzo – ponieważ w wielu przypadkach sanepid wymaga montażu klimatyzacji w celu odbioru.
dodatkowo pisze Pani głupoty że są klimatyzatory do wewnątrz – a gdzie będzie odprowadzane ciepłe powietrze? wtedy trzeba robić dużo większą dziurę w elewacji.
klimatyzacja działa na podobnej zasadzie co lodówka tylko odwrotnie

Odpowiedz

Maciej kwiecień 26, 2017 o 18:01

Przede wszystkim Pani Dorota zapomniała o jednej sprawie. Wspólnota Mieszkaniowa ma prawo mieć przychody. Zapomniała również o fakcie że okno(witryn) z reklamą nie jest normalnym wyglądem i sposobem użytkowania od przyjętych standardów i zwyczajów w danej wspólnocie czy w danym budynku mieszkalnym. Jeżeli chcemy na szybie umieścić lub bezpośrednio na oknie(w tym wmontować w okno „”coś…….”” uważam że musi się liczyć z kosztami i zgodą lokatorów-(dotyczy emisji hałasu-drgań ścian itp). Takie sprawy należy uzgadniać i negocjować.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn kwiecień 29, 2017 o 22:53

Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Adam kwiecień 29, 2016 o 12:38

Stoję właśnie przed taką decyzją. Chcę kupuję mieszkanie na ostatnim pietrze od strony zachodniej i wiem jakich temperatur mogę się spodziewać w okresie letnim.
Dlatego chciałbym zamontować klimatyzację w nowym mieszkaniu, kierownik budowy przyjął to ze zrozumieniem, nawet zaproponował umiejscowienie agregatu na dachu budynku (właśnie po to aby uniknąć problemów wymienionych powyżej). Jednak deweloper nie chce się zgodzić aby dopisać montaż klimatyzacji do aneksu umowy developerskiej.
Z drugiej strony, kupując mieszkanie, chciałbym być pewny, że będę mógł taki „luksus” sobie sprawić.
Co mogę zrobić?
Budynek dopiero „wychodzi” z ziemi, więc jest jeszcze niewiele czasu na zmiany w projekcie.

Odpowiedz

konsio maj 12, 2016 o 22:38

Miejsce klimatyzatorów jest na dachu lub w mieszkaniu

Odpowiedz

Marzena czerwiec 8, 2016 o 17:30

witam Pani Mecenas,
Mam ogromny problem, mianowicie sąsiad kupił lokal mieszkalny(po zmarłym sąsiedzie) i bez wiedzy nikogo zrobił z niego przedłużenie swojego lokalu usługowego. Poproszę o opinię na ten temat i artykuły, którymi mogłabym się posłużyć u zarządcy(wspólnota mieszkaniowa0. właścicieli lokali mieszkalnych jest 5 w tym jeden przebywa za granicą+1 mieszkalny zamieniony na usługowy. Teraz właściciel lokalu mieszkalno- usługowego chodził z uchwałą w sprawie zamieszczenia dwóch klimatyzatorów pod moimi oknami. Kiedy powiedziałam, że jestem na NIE nawet mi tej uchwały nie dał do podpisu. Chciałam odwołania uchwały(ja i sąsiadka), ale reszta (ociemniała i nie mająca pojęcia o świecie, podpisująca wszystko bez czytania) powiedziała, że nie, że będą z właścicielem walczyć, jak będzie hałas.
W związku z powyższym bardzo serdecznie Panią proszę o pomoc!! Może dałoby się coś zrobić, aby te klimatyzatory nie zawisły? Proszę o podanie artykułó i przepisów.
pozdrawiam

Odpowiedz

Jozef lipiec 2, 2016 o 19:22

Proszę państwa
Są osoby ,które ze względów zdrowotnych w takie upalne dni potrzebują pomocy klimatyzacji.Po drugie,montaż klimatyzatora pod parapetem okna balkonowego na balkonie z płytą osłonową nikomu elewacji nie zeszpeci.Po trzecie elementy konstrukcyjne balkonu należą do nieruchomości wspólnej reszta jest konserwowana przez Właściciela na jego koszt wie gdzie tutaj mowa o niszczeniu elewacji.Po czwarte,w ciepłe nie mówiąc upalne dni śpi się przy otwartych oknach,jeżeli ktoś ma sypialnię przy nawet nie głównej ulicy to chciałby zamienić uliczny nocny hałas na ciche mruczenie klimatyzatora.Po piąte czy anteny satelitarne upiększające elewacje 90 % elewacji w Polsce też wymagały uchwały Wspólnoty,nie spotkałem się z tym problemem.
Pozdrawiam członek Wspolnoty

Odpowiedz

Paweł maj 23, 2017 o 16:22

Mam schorowaną 90 letnią matkę. Zamontowałem klimatyzator, myślę że tylko dzięki niemu przeżyła już kilka fal upałów (montowałem jakieś 8 lat temu). Zdanie Wspólnoty mnie w ogóle nie interesuje. Klima jest bardzo cicha, a jak będą chcieli, wodę mogę nawet odprowadzić do rynny, teraz kapie sobie na trawkę. Obecnie pod pozorem ocieplania budynku, zdaje się że chcą mnie pozbawić tej „fanaberii”. I TU się bidulki rozczarują. Nie odpuszczę, nienawidzę złośliwości i zwykłej zawiści. Dlaczego wszyscy chcą mieć klimę w swoich autach? Autem jadę 15 minut do i 15 z roboty. W domu muszę wytrzymać nie raz cały dzionek.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn maj 23, 2017 o 22:11

Dziękuję za komentarz. Argument nt. schorowanej mamy na pewno jest ważny, starszym osobom i małym dzieciom dużo trudniej jest znosić upały.

Odpowiedz

VIVIEN lipiec 1, 2017 o 08:35

witam serdecznie ! mam ten sam problem z klimatyzacją a mianowicie mieszkam w 6 rodzinnym wspłódomu zamontowałam sobie klimatyzator zewnętrzny nad drzwiami balkonowymi (nowoczesny i cichutki ,niewielki )nie pytałam nikogo o zgodę bo nie sądziłam że to może komuś przeszkadzać. Dowiedziałam się jednak że sąsiadce obok bardzo przeszkadza (psuje estetykę budynku i hałasuje)zrobiła zebranie wszyskich właścieli .
Martwię sie co z tego wyniknie czy faktycznie przekroczyłam prawo i będę musiała rozmontować (koszt 3,5 tyś i koszmarnie gorące mieszkania na poddaszu).Bardzo proszę o odpowiedz co mi grozi

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn lipiec 1, 2017 o 22:18

Istnieje ryzyko, że zostanie Pani zmuszona do demontażu klimatyzacji. Wszystko zależy od stanowiska pozostałych sąsiadów, i stanowiska sądu (gdyby sprawa trafiła do sądu).

Odpowiedz

MARCIN sierpień 1, 2017 o 20:22

czytam i czytam i co widzę? zawiść, zwykłą ludzką zawiść, ona ma bo jest bogata….śmieszny ten karłowaty zawistny narodzik małych ludzików….

Odpowiedz

Kinga październik 26, 2017 o 20:01

Pani Mecenas, bardzo prosze o poradę. Zakupiliśmy nowe mieszkanie zaś sąsiad mieszkajacy obok z ktorym dzielimy loggy zamontował bez zgody wspolnoty i naszej klimatyzator. Zgłosilismy to do administratora a ten stwierdził że i tak dadza mu zgodę. Sąsiad uszkodził elewacje i naruszył warunki gwarancjii a do tego bedzie utrudniał hałasem życie. Co możemy zrobić na co się powołać ?

Odpowiedz

Grzegorz styczeń 8, 2018 o 18:17

To, że się montuje to jeszcze nic. Sąsiad zamawiał ekipę do montowania klimatyzatora. Tacy fachowcy z nich byli, że przewód w instalacji freonowej całkiem uszkodzili. Do teraz z nimi się zmaga o odszkodowanie. A wystarczyło tylko trochę poczytać, nawet sam byłby w stanie to zamontować.
strefaklimatyzacji.pl/baza-wiedzy/artykuly/zasady-poprawnego-montazu-klimatyzatora,5.html

Odpowiedz

Ania styczeń 16, 2018 o 22:42

Mam pytanie na tle prawnym! Czy zgodne z przepisami jest montowanie klimatyzatorów w w garażu pod blokiem, chodzi o to że latem jest brak tlenu i upał, a jak jest zima to zerowa temperatura, a my płacimy za ogrzewanie itd Co zrobić aby się tego pozbyć?
proszę o odp annatorun4@wp.pl

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn styczeń 17, 2018 o 00:51

Trudno odpowiedzieć na takie pytanie, zależy od konkretnej sytuacji, a przede wszystkim od tego czy elewacja garażu jest częścią nieruchomości wspólnej czy też znajduje się na odrębnej nieruchomości. Jeśli klimatyzator Pani utrudnia życie, to zawsze może Pani domagać się od właściciela klimatyzatora by przestał naruszać Pani prawo do korzystania z mieszkania – tu by należało rozważyć, czy klimatyzator spełnia normy, nie jest przestarzały itp.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: