O mnie

O mnie

Skąd pomysł, by pisać bloga?

Chyba z przypadłości, która towarzyszyła mi od dziecka – nieprzepartej potrzeby pisania.

Od kiedy nauczyłam się jako tako władać długopisem – a potem i klawiaturą komputera – pisałam opowiadania i wiersze. Jako nastolatka stworzyłam nawet jedną książkę obyczajową i pół humorystycznego kryminału. Niestety, jako że było to tylko pół kryminału i nigdy go nie skończyłam, nawet sama nie znam do dzisiaj odpowiedzi na pytanie: kto ukradł?.

Po cichu marzyłam o tym, żeby zostać pisarką, a przynajmniej dziennikarką. Na studiach to marzenie trochę się spełniło i wraz z koleżankami i kolegami z koła naukowego założyliśmy gazetę internetową.

Po studiach przez kilka lat wystarczało mi tworzenie pism procesowych i od czasu do czasu publikowanie gdzieś w internecie recenzji książek. Ale coraz mocniej kiełkowała myśl o tym, by założyć bloga poświęconego tematyce, z którą spotykam się na co dzień w pracy.

 

Moje doświadczenie

Umowami deweloperskimi zajmuję się od dziewięciu lat. Jestem w tej komfortowej sytuacji, że temat ten mogłam poznać z wielu punktów widzenia – pracując w kancelarii notarialnej, w firmie deweloperskiej i w biurze zarządcy nieruchomości. A także opiniując umowy zawierane przez indywidualnych klientów.

Dzięki temu wiem, które rozwiązania – choćby i najbardziej zachwalane w komentarzach i artykułach naukowych – po prostu nie sprawdzają się w praktyce.

Uważam, że w prawie – podobnie jak w medycynie – lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Wybrałam zawód radcy prawnego, do obowiązków którego należy m.in. tworzenie i badanie zapisów w umowach w taki sposób, by jak najlepiej wyrazić wolę obu stron, a jednocześnie zabezpieczyć interes swojego klienta na wypadek konfliktu. Najbardziej lubię prawo cywilne, z którym każdy człowiek styka się codziennie, i to właśnie z tą tematyką chciałabym związać życie zawodowe.

Na blogu chciałabym Ci też pokazać, że w umowie zawieranej z deweloperem są ważne nie tylko opisane w niej Twoje prawa i obowiązki oraz prawa i obowiązki dewelopera. Równie ważne jest to, co można z umowy wyczytać na temat funkcjonowania przyszłej wspólnoty, do której będziesz – chcąc nie chcąc – należeć, a niekiedy również całego osiedla.

Od treści umowy, którą dzisiaj podpiszesz, będzie w pewnym stopniu zależeć to, czy Ty i Twoja rodzina będziecie się czuć dobrze w swoim nowym mieszkaniu. A także czy między Tobą a Twoimi sąsiadami będzie dochodziło do konfliktów.

Jednocześnie chciałabym też trochę odczarować zły obraz deweloperów przedstawiany w mediach i pokazać, że deweloper też człowiek i – wbrew temu, co twierdzi prasa – zakup mieszkania nie musi być drogą przez mękę.

 

A prywatnie…

Jak na prawnika związanego z branżą nieruchomości przystało, jestem domatorką. Czas wolny najbardziej lubię spędzać w małym gronie najbliższych, albo odpoczywając od zgiełku z książką w ręce i kotem na kolanach.

Kolekcjonuję ogromne ilości przepisów – tym razem już kulinarnych – i testuję je na rodzinie (jak na razie nikogo nie otrułam, więc jest dobrze).

Uwielbiam też podróże w nowe miejsca i niespieszne zwiedzanie.

 

O blogu

Umowa deweloperska, rezerwacyjna, przenosząca własność…

Umowa deweloperska to jedna z najważniejszych (a pewnie i najbardziej skomplikowanych) umów, jakie podpiszesz w swoim życiu. Być może czasami nachodzą Cię wątpliwości, czy kupno „dziury w ziemi” to dobry pomysł – w prasie i internecie możesz przeczytać wiele mrożących krew w żyłach historii o nieuczciwych i kiepskich deweloperach oraz ich klientach, którzy stracili oszczędności swojego życia, w zamian zyskując mieszkanie wymagające natychmiastowego remontu… albo w ogóle nic.

Na pewno byś chciał, żeby Twoje lokum wyglądało dokładnie tak, jak sobie wymarzyłeś, a cały proces związany z zakupem przebiegał szybko i bez komplikacji. No i jeszcze pewnie nie chciałbyś wydać zbyt wielu pieniędzy.

Właśnie na takie okazje nasi przodkowie stworzyli powiedzenie: „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

 

Cele bloga

Na swoim blogu chciałabym Cię przekonać, że warto przed podpisaniem umowy z deweloperem przeczytać postanowienia tej umowy i je dokładnie przeanalizować. A w razie potrzeby negocjować warunki umowy – albo nawet zrezygnować z zakupu lokalu u danego dewelopera i wybrać innego.

Dokładne zapoznanie się z umową pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, czy dany deweloper jest rzetelny, a mieszkanie czy inny lokal którymi jesteś zainteresowany rzeczywiście będą spełniać Twoje oczekiwania.

Nie znajdziesz tu naukowych rozważań i niezrozumiałego dla nie-prawników żargonu (a przynajmniej będę się starała je ograniczyć do niezbędnego minimum). Będzie za to dużo przykładów z życia wziętych. Nie sztuką jest powtarzać artykuły z ustawy – sztuką jest wytłumaczyć komuś, kto nie miał wcześniej do czynienia z językiem prawnym, co te zapisy oznaczają i jakie mają znaczenie w jego sytuacji.

 

Dla kogo jest ten blog?

Blog jest kierowany do osób, które chcą dowiedzieć się:

  • jak wygląda procedura związana z zakupem mieszkania, garażu lub innego lokalu u dewelopera: począwszy od otrzymania prospektu informacyjnego i rezerwacji lokalu, przez podpisanie umowy deweloperskiej i wydanie wybudowanego mieszkania w Twoje ręce – aż po zawarcie umowy przenoszącej na Ciebie własność,
  • jak wybrać wiarygodnego dewelopera,
  • jak sprawdzić, czy zakup lokalu wybudowanego na konkretnej działce jest bezpieczny,
  • co oznaczają postanowienia stosowane w umowach zawieranych z deweloperem,
  • jakie postanowienia w umowie mogą stanowić zagrożenie i które zapisy warto negocjować,
  • jakie masz prawa w przypadku gdy deweloper nie wykonuje postanowień umowy tak, jak powinien,
  • czy i jak można obniżyć koszty ponoszone w toku całego procesu zakupu lokalu od dewelopera.

Chciałabym, żeby blog towarzyszył Ci począwszy od wyboru oferty aż do dnia, w którym staniesz się właścicielem swojego mieszkania czy lokalu. Może nawet potem zostaniesz na dłużej – choćby po to, by podzielić się z innymi czytelnikami swoim doświadczeniem praktycznym.

Mam nadzieję, że informacje zamieszczone na blogu pomogą Ci uporać się z jakimś problemem. Jeśli tak będzie – proszę, napisz mi o tym, będzie mi bardzo miło!

 

Co jeszcze Cię może zainteresować

Zapraszam też do polubienia strony bloga na Facebooku. Poza informacjami o najnowszych wpisach udostępniam tam też informacje o ciekawych artykułach na temat rynku deweloperskiego, kredytów, urządzania mieszkania itp.

Pozostańmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter – uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów, powiadomienia o nowych wpisach oraz możliwość skorzystania ze zniżek przewidzianych dla subskrybentów. Na newsletter możesz zapisać się na stronie DARMOWE E-BOOKI.

.

Pozostańmy w kontakcie! Zapisz się na newsletter – uzyskasz dostęp do dodatkowych materiałów, powiadomienia o nowych wpisach oraz możliwość skorzystania ze zniżek przewidzianych dla subskrybentów. Na newsletter możesz zapisać się na stronie DO POBRANIA

.