Wiesz już, że garaż może być częścią mieszkania.
Garaż może również stanowić odrębną nieruchomość – czyli lokal z punktu widzenia prawa niezależny od mieszkania (oczywiście pomieszczenie, w którym mieści się garaż, musi spełniać określone warunki techniczne). W takim wypadku mieszkanie będzie miało swoją księgę wieczystą, a garaż swoją.
.
Garaż, który jest odrębnym od mieszkania lokalem może mieć innego właściciela niż mieszkanie. Dlatego, jeśli kupisz garaż tego typu, będziesz mógł sprzedać czy darować garaż innej osobie, a Ty pozostaniesz w dalszym ciągu właścicielem mieszkania. Będziesz również mógł sprzedać samo mieszkanie bez garażu. Tak więc mieszkanie M1 i garaże G1 i G2 mogą być własnością tej samej osoby, albo mieć różnych właścicieli.
Jeśli chodzi o kwestie własności podjazdu do garaży, sytuacja jest taka sama jak przy garażach, które są pomieszczeniami przynależnymi. Jako właściciel mieszkania M1 i garaży G1 i G2, jesteś tylko współwłaścicielem podjazdu (stanowiącego fragment nieruchomości wspólnej), tak samo jak właściciel mieszkania M2, który nie ma garażu.
.
Wydawać by się mogło, że zakup garażu jako odrębnego lokalu jest korzystniejszy ze względu na możliwość dysponowania nim niezależnie od dysponowania lokalem. Są tu jednak dwa haczyki:
Pierwszy to kwestia podatku VAT, który jest wyższy niż w przypadku zakupu garażu, który jest pomieszczeniem przynależnym.
Drugi haczyk to brak zastosowania przepisów ustawy deweloperskiej do zakupu garażu, który jest samodzielnym lokalem. Ustawę deweloperską zawiera się – jak może pamiętasz z tego wpisu – jedynie w przypadku zakupu mieszkania. Gdy garaż stanowi z prawnego punktu widzenia część mieszkania, jako nabywca będziesz objęty specjalną ochroną wynikającą z ustawy deweloperskiej. Jeśli jednak garaż ma stanowić nieruchomość niezależną od mieszkania, będziesz pozbawiony takiej szczególnej ochrony. To również warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli nie jesteś do końca pewien swojego dewelopera.
.
{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Dlatego właśnie zawsze trzeba upewnić się, co (z prawnego punktu widzenia) i od kogo się kupuje. Pozdrawiam!
A cześć IV artykułu: miejsce postojowe w garażu stanowiącym część nieruchomości wspólnej nie będącym odrębną nieruchomością i nie będącym pomieszczeniem przynależnym, czyli prawo do korzystania z miejsca we wspólnej części nieruchomości?
Dziękuję za rzetelną poradę 🙂
A jak w takim przypadku wyglądają opłaty za część wspólną nieruchomości? Czy właściciel jedynie miejsca postojowego może zostać wykluczony z tych oplat bądź chociaż części ?
Właściciel garażu-samodzielnego lokalu ponosi koszty utrzymania na takich samych zasadach jak właściciele mieszkań. Nie ma znaczenia, że np. nie korzysta ze schodów w budynku czy przydomowego placu zabaw itp.
Witam.
Bardzo ciekawy blog.
Chcę kupić (w kończonym właśnie budynku) mieszkanie i 3 miejsca postojowe (dla mnie, żony i córki) w garażu pod budynkiem. Budynek ma 30 mieszkań i 24 miejsca postojowe. Jak zrozumiałem garaż będzie miał osobną księgę wieczystą. Jak w tym przypadku będzie wyglądała sprawa podatku od nieruchomości części garażowej. Jak mnie poinformowano w Urzędzie Miasta, obowiązują stawki: 19 zł/m2 (dla działalności gospodarczej więc mnie nie dotyczy) i 6,90 zł/m2 (dla osób prywatnych). Obie wydały mi się bardzo wysokie. Zacząłem szperać i znalazłem jeszcze jedną stawkę – 0,70 zł/m2. Czy ona będzie mogła być zastosowana w moim przypadku?
Jeśli garażowiec ma osobną księgę wieczystą, to podpada pod stawkę dla „budynków pozostałych” (czyli wspomniana 6,9 zł/m2) a nie dla mieszkań (czyli 0,70 zł/m2).
Witam,
Wobec powyższego w jakiej formie powinna być zawarta umowa kupna-sprzedaży garażu stanowiącego odrębną nieruchomości – wystarczy umowa cywilno-prawna czy umowa notarialna.
Umowa przenosząca własność garażu (umowa sprzedaży) wymaga aktu notarialnego. Umowa przedwstępna może być zawarta w formie pisemnej albo w formie aktu.