Skąd wziąć numer księgi wieczystej?

Joanna Marska-Romaniszyn    10 października 2013    4 komentarze

skąd wziać numer KW

Po statystykach bloga widzę, że pierwszy wpis o tzw. elektronicznych księgach wieczystych (czyli internetowej przeglądarce ksiąg wieczystych) cieszy się dużym powodzeniem (pewnie dlatego, że w tytule jest sformułowanie „za darmo” 🙂 ). Będę kontynuować ten temat i mam nadzieję, że wkrótce uda mi się wyjaśnić, co oznaczają często spotykane zapisy w księgach wieczystych (zwłaszcza jeśli chodzi o nieruchomości deweloperów i mieszkania kupowane u deweloperów).

Zanim jednak przejdziemy do poszczególnych zapisów księgi wieczystej, musimy zająć się podstawową kwestią, to znaczy zdobyciem numeru księgi wieczystej.

Aby obejrzeć księgę wieczystą w przeglądarce Ministerstwa Sprawiedliwości, musisz znać unikalny numer nadany danej nieruchomości. Nie chodzi przy tym o numer działki (numer geodezyjny), zwłaszcza że jedna księga wieczysta może obejmować kilka lub więcej działek geodezyjnych.

W oficjalnej, Ministerialnej przeglądarce ksiąg wieczystych nie da się obejrzeć księgi wieczystej np. po adresie, numerze działki geodezyjnej ani nazwie czy nazwisku właściciela nieruchomości. Dlatego właśnie musisz znać numer księgi wieczystej.

.

Skąd wziąć numer księgi wieczystej? Oczywiście, jeśli się uprzesz, to uda Ci się ustalić ten numer np. po numerze działki, ale najprościej jest po prostu wybrać się do biura dewelopera i zapytać. I polecam właśnie takie rozwiązanie, zamiast szukania numeru we wzorach umowy i folderach reklamowych. Jeśli deweloper przekazał Ci wzór umowy albo prospekt informacyjny, to tam również oczywiście numer księgi wieczystej się znajduje – ale w niektórych przypadkach umowy są tak niezrozumiale napisane, że może Ci być trudno znaleźć właściwy numer księgi.

Jeśli jednak np. pobrałeś wzór umowy deweloperskiej ze strony internetowej i szukasz teraz numeru księgi wieczystej na 30 stronach zapisanych drobnym maczkiem, to poniżej znajduje się podpowiedź.

 

1. Wzór umowy deweloperskiej (lub innej umowy)

Najczęściej numer księgi wieczystej, z której będzie wyodrębniany Twoje mieszkanie czy inny lokal, będzie wspomniany gdzieś na początku umowy. Niektórzy deweloperzy wprowadzają jednak na początku umowy tzw. „słowniczki” albo opisują wszystkie nieruchomości wchodzące w skład osiedla, i wtedy przyszła nieruchomość wspólna może być opisana np. jako trzecia w kolejności.

Zwróć uwagę na to, że we wzorze umowy często można znaleźć opisanych szczegółowo kilka, a nawet kilkanaście ksiąg wieczystych dla różnych nieruchomości. Niektóre umowy zawierają tak wiele opisów nieruchomości, że można się pogubić, co tak naprawdę się kupuje i z czego można korzystać.

  • oczywiście przede wszystkim opisywana jest nieruchomość wspólna, na której ma stanąć budynek lub budynki (czyli ta, z której będą wydzielane mieszkania) – tą księgę wieczystą powinieneś koniecznie obejrzeć, bo to ona jest najważniejsza. W wyjątkowych przypadkach nieruchomości takich może być kilka, i docelowo będą one połączone w jedną księgę wieczystą (tzn. wszystkie z czasem zostaną przeniesione do jednej księgi wieczystej), albo też z dużej działki zostanie wyodrębniona mniejsza działka i dla niej zostanie założona nowa księga wieczysta.
  • jeśli będziesz kupował również udział w innej nieruchomości (np. udział w działce drogowej albo w działce, na której będzie położony plac zabaw) to tę nieruchomość także dobrze jest obejrzeć;
  • niektórzy deweloperzy w umowie zamieszczają informacje na temat nieruchomości wchodzących w skład całego osiedla, które już wybudowali lub dopiero planują wybudować – najczęściej w takim wypadku albo Ty (jako właściciel mieszkania) będziesz mógł korzystać w jakimś zakresie z tych nieruchomości, albo właściciele lokali wchodzących w skład tego osiedla będą mogli korzystać z nieruchomości wspólnej, której będziesz współwłaścicielem;
  • w umowie będą też wspomniane nieruchomości nie wchodzące w skład inwestycji danego dewelopera, z których Ty – jako przyszły właściciel lokalu – będziesz mógł korzystać, oraz nieruchomości, których właściciele  będą mogli korzystać z „Twojej” nieruchomości.

 

Pamiętaj, że księga wieczysta, którą będziesz oglądać, dotyczy nieruchomości „głównej”, czyli nieruchomości, z której dopiero zostanie wyodrębnione Twoje mieszkanie (czy inny lokal) oraz mieszkania i lokale Twoich sąsiadów (przyszłej nieruchomości wspólnej). W momencie zawierania umowy deweloperskiej czy realizatorskiej księga wieczysta Twojego lokalu jeszcze nie istnieje.

Jeśli natomiast zawierasz umowę już po wybudowaniu budynku, to jest możliwe, że Twój lokal ma już założoną swoją księgę wieczystą. W takim wypadku powinieneś obejrzeć zarówno księgę wieczystą swojego mieszkania (lokalu) jak i księgę wieczystą dla nieruchomości wspólnej.

 

2. Prospekt informacyjny

Dużo prościej jest ustalić numer księgi wieczystej, jeśli dostałeś prospekt informacyjny od dewelopera (taki prospekt dostaniesz w przypadku, gdy deweloper proponuje zawarcie umowy deweloperskiej). Wtedy numer księgi wieczystej jest po prostu wpisany w części III (czyli INFORMACJE DOTYCZĄCE NIERUCHOMOŚCI I PRZEDSIĘWZIĘCIA DEWELOPERSKIEGO) w rubryce INFORMACJE DOTYCZĄCE GRUNTU.

W prospekcie informacyjnym nie będzie natomiast informacji na temat innych nieruchomości (czy z reguły udziałów w nieruchomościach), które będziesz kupować przy okazji zakupu mieszkania – a więc np. udziału w działce, gdzie będzie się znajdować droga osiedlowa albo plac zabaw (jeśli będzie budowany na innej nieruchomości niż budynek, w którym będzie się mieścić Twoje mieszkanie).

 

Save

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maria luty 19, 2014 o 11:48

Akurat prowadzę bloga o tym 🙂 to zapraszam do siebie.

Odpowiedz

Joanna Marska luty 19, 2014 o 21:30

Witam,

Chętnie będę odsyłać w różnych sprawach związanych z księgami wieczystymi – a niezbyt związanych z umowami deweloperskimi – do Pani bloga. Sądząc po hasłach wpisywanych w wyszukiwarce, przez które czytelnicy trafiają na mojego bloga, istnieje wielkie zapotrzebowanie na podane w przystępny sposób informacje związane z tą tematyką. Uważam że Ministerstwo Sprawiedliwości powinno wspomagać finansowo takie inicjatywy… 🙂
Czekam jeszcze na bloga „notarialnego”, który byłby pisany w przystępny sposób. Wiem że notariusze mają tutaj mniejsze pole manewru niż np. radcy prawni, ale może gdyby taki blog by powstał „pod opieką” władz samorządu notarialnego…?

Odpowiedz

Krzysztof sierpień 17, 2014 o 21:38

Witam, bardzo ciekawie pisze Pani o księgach wieczystych. Chciałem sprawdzić księgę wieczystą mojej nieruchomości w elektronicznej przeglądarce ksiąg wieczystych niestety mój numer składa się z pięciu cyfr a Pani podaje że numer księgi wieczystej składa się z numeru właściwego( osiem cyfr) i numeru kontrolnego ( jedna cyfra). z poważaniem , Krzysztof Listek

Odpowiedz

Joanna Marska sierpień 19, 2014 o 21:48

Numer, którym Pan dysponuje, to część „numeru właściwego” (przed tym numerem należy wpisać 3 zera). Przed „numerem właściwym” należy wybrać oznaczenie sądu, który prowadzi daną księgę wieczystą (jeśli nie zna Pan tego oznaczenia, proszę kliknąć w strzałkę w dół i znaleźć odpowiedni wydział sądu na rozwijanej liście). Tutaj pokazywałam to na przykładzie: http://umowazdeweloperem.pl/elektroniczne-ksiegi-wieczyste-obrazkowa-instrukcja-obslugi/
Cyfrę kontrolną można ustalić po prostu metodą prób i błędów, czyli wpisywać po kolei wszystkie cyfry do momentu aż system przestanie wyświetlać komunikat, że cyfra jest błędna, i którąś z nich zaakceptuje 🙂
Powinno się udać.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: