Najdłuższe zdanie świata, czyli jak napisać informację o promesie banku tak by nikt nie zrozumiał

Joanna Marska-Romaniszyn    06 marca 2017    2 komentarze

Niedawno na portalu Pokój Adwokacki wyśmiewano się z takiej informacji, znalezionej w prospekcie informacyjnym jakiegoś dewelopera:

.

„Informacja o zgodzie banku finansującego przedsięwzięcie deweloperskie lub jego część albo finansującego działalność dewelopera w przypadku zabezpieczenia kredytu na hipotece nieruchomości, na której jest realizowane przedsięwzięcie deweloperskie lub jego część, albo też finansującego zakup tej nieruchomości lub jej części w przypadku równoczesnego ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego − na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie jego własności albo bezobciążeniowe przeniesienie na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przeniesienie ułamkowej części własności nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych albo informacja o braku zgody banku finansującego przedsięwzięcie deweloperskie lub jego część, albo finansującego działalność dewelopera w przypadku zabezpieczenia kredytu na hipotece nieruchomości, na której jest realizowane przedsięwzięcie deweloperskie lub jego część, albo też finansującego zakup tej nieruchomości lub jej części w przypadku równoczesnego ustanowienia zabezpieczenia hipotecznego − na bezobciążeniowe wyodrębnienie lokalu mieszkalnego i przeniesienie jego własności albo bezobciążeniowe przeniesienie na nabywcę własności nieruchomości wraz z domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub przeniesienie ułamkowej części własności nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego korzystania z części nieruchomości służącej zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.”

.

Redakcja Pokoju Adwokackiego nazwała to zdanie najprawdopodobniej najdłuższym zdaniem świata (swoją drogą ciekawa jestem, w którym miejscu przestałeś je czytać 🙂 )

.

Skąd się taki potworek znalazł w prospekcie informacyjnym?

Który to deweloper wymyślił takie cudo?

Otóż… to nie deweloper wymyślił. Tak jest napisane w ustawie deweloperskiej – a dokładnie we wzorze prospektu informacyjnego. Autorami są więc osoby, które tworzyły treść przepisów (za częściowo winnych uznałabym też wszystkich posłów i senatorów, którzy głosowali za takimi przepisami). Deweloperzy po prostu posługują się tym wzorem i nie próbują go zmieniać. Trudno zresztą powiedzieć, czy zmiany wzoru – nawet jeśli mają ułatwić zrozumienie tekstu klientom – są dopuszczalne i w jakim zakresie; dla dewelopera będzie więc dużo bezpieczniej i szybciej tego „potworka” zostawić w formie, jak go zapisano w ustawie, zamiast próbować zapisać to po swojemu. Zresztą myślę, że wiele firm deweloperskich jest zadowolonych z tego, że zrozumienie treści prospektu informacyjnego sprawia klientom trudność.

Podejrzewam, że 90% osób, które natrafiło na to zdanie w swoim prospekcie, po prostu przestało czytać po 2-3 linijkach. Trudno się dziwić, bo naprawdę trzeba sporo samozaparcia, by przeczytać to do końca i przeanalizować, a przede wszystkim: zrozumieć.

.

To o co chodzi?

Tymczasem ta informacja nie dotyczy jakichś niesamowicie skomplikowanych pod względem prawnym „zjawisk”. Chodzi o wyjaśnienie, czy – w przypadku gdy nieruchomość jest obciążona hipoteką na rzecz banku dewelopera – bank wystawił tzw. promesę, czy też nie. Przypomnę, że wystawienie przez bank dewelopera takiej promesy oznacza, że bank zgadza się na to, aby w przyszłości wyodrębniane z nieruchomości mieszkanie czy dom nie było obciążone hipoteką (o ile zostaną spełnione określone warunki). Brak promesy może skutkować tym, że Twoje mieszkanie (czy dom) będzie obciążone hipoteką takiego banku, mimo że to nie ty się zadłużyłeś, lecz deweloper. Jeśli interesuje Cię bardziej obszerne wyjaśnienie, polecam Ci wpis na temat promesy banku.

To bardzo ważna informacja dla osoby, która chce kupić mieszkanie lub dom od dewelopera. Nie zrażaj się więc tym koszmarnym prawniczym opisem i koniecznie sprawdź, co deweloper napisał na temat promesy (oczywiście o ile nieruchomość, na której ma powstać inwestycja, jest obciążona hipoteką).

.

.

Jeśli uważasz, że ten wpis jest pomocny, udostępnij go proszę na swoim Facebooku albo kliknij na G+1, aby lepiej pozycjonował się w wyszukiwarce. Być może przyda się komuś z Twoich znajomych, a dla mnie jest to promocja bloga.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kjonca marzec 6, 2017 o 17:58

OIDP „Bramy raju” Andrzejewskiego składają się z 2 zdań, z czego jedno ciągnie się przez całą powieść (chyba ponad 100 stron) , a drugie to „I szli całą noc”
🙂
Co nie zmienia faktu, ze to co powyże jest potworkiem.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn marzec 6, 2017 o 18:24

Bywają też akty notarialne, gdzie jedno zdanie jest na kilka stron 🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: