Jakie opłaty będziesz ponosić jako właściciel mieszkania lub domu?

Joanna Marska-Romaniszyn    02 października 2015    2 komentarze

koszty utrzymania mieszkania od dewelopera

Na temat kosztów związanych z lokalem we wspólnocie mieszkaniowej krąży wiele mitów, więc postanowiłam trochę przybliżyć ten temat.

Podejmując decyzję co do zakupu mieszkania w ramach danej inwestycji powinieneś wziąć pod uwagę, jakie opłaty będziesz ponosić. Wiele osób zadowala się deklaracją dewelopera, ile będzie wynosić „przewidywana comiesięczna zaliczka na koszty utrzymania nieruchomości wspólnej” (zwana potocznie czynszem). Nie oznacza to jednak, że poza takimi zaliczkami nie będziesz uiszczać już żadnych innych opłat (tu przeczytasz więcej na temat ukrytych kosztów).

Jakie koszty będziesz ponosić? To zależy od konkretnego przypadku. Dzisiaj napiszę o tych, które będziesz ponosić na pewno, jeśli będziesz członkiem wspólnoty mieszkaniowej (nie dotyczy to więc sytuacji, gdy kupujesz od dewelopera dom stojący na wyodrębnionej pod względem prawnym działce).

.

1. Koszty eksploatacyjne lokalu

Chodzi tu o koszty, które generuje sam lokal, a więc opłaty za media, które zużywasz: prąd, wodę itp. Dotyczy to zarówno mieszkania jak i innego lokalu, który stanowi odrębną nieruchomość, czyli np.  garażu czy biura.

Niektóre koszty (np. woda) mogą być rozliczane za pośrednictwem wspólnoty. W takim przypadku najczęściej będziesz wpłacał co miesiąc zaliczkę na konto wspólnoty, a po jakimś czasie nastąpi rozliczenie faktycznego zużycia i otrzymasz nadpłatę albo będziesz zmuszony dopłacić brakującą kwotę.

.

2. Koszty utrzymania nieruchomości wspólnej (tzw. czynsz)

Jako współwłaściciel nieruchomości wspólnej jesteś zobowiązany do ponoszenia – razem z innymi właścicielami lokali – kosztów utrzymania budynku (np. oświetlenie i sprzątanie klatek schodowych, remonty elewacji) oraz infrastruktury na niezabudowanej budynkiem części nieruchomości (np. oświetlenie i odśnieżanie chodników, pielęgnacja roślinności, remonty urządzeń na placu zabaw), czyli kosztów utrzymania nieruchomości wspólnej. Do tego dochodzi wynagrodzenie dla zarządcy (jeśli taki jest), koszty ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków itp.

Jeżeli w skład nieruchomości wspólnej wchodzi garażowiec, również jego utrzymanie należy do wspólnoty. Jeśli nieruchomość jest zabudowana kilkoma budynkami, to będziesz się dokładać do utrzymania również pozostałych budynków.

Potocznie nazywa się te opłaty „czynszem”. Pamiętaj jednak, że w przepisach prawa czynsz oznacza opłaty związane z umową najmu i dzierżawy, więc lepiej uważać gdy się wyszukuje na ten temat informacji np. w internecie, bo może dojść do nieporozumień.

Taki „czynsz” płacić będziesz do 10. dnia każdego miesiąca. Jego wysokość określana będzie przez uchwały podjęte przez Twoją wspólnotę mieszkaniową (a więc możesz mieć wpływ na ich ustalanie – o ile będziesz uczestniczył w głosowaniu).

Ponieważ nie wszystkie koszty da się ustalić z góry (np. zużycie wody czy koszty ogrzewania części wspólnych), co jakiś czas wspólnota dokona rozliczenia faktycznego zużycia i wtedy – tak jak w przypadku kosztów utrzymania mieszkania – otrzymasz zwrot nadpłaty albo będziesz zobowiązany do dopłacenia brakującej kwoty.

Istnieją również tzw. mieszkania bezczyszowe, czyli takie, gdzie współwłaściciele nie płacą co miesiąc opłat za utrzymanie części wspólnych. To jednak wcale nie oznacza, że takie koszty w ogóle nie istnieją! Po prostu będą regulowane na bieżąco, zgodnie z potrzebami (np. jeśli konieczne będzie przeprowadzenie remontu).

.

Te opłaty są typowe.

Być może będziesz też zobowiązany do ponoszenia innych opłat.

.

.

Save

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Adam maj 30, 2016 o 12:08

Bardzo dziękuję za pomocne informacje – nie tylko z tego wpisu, ale całościowo na blogu.
Właśnie „rozpracowujemy” temat zakupu własnego M i każda fachowa wskazówka jest bardzo pomocna.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn maj 30, 2016 o 18:39

Dziękuję.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: