Jaki będziesz mieć udział w nieruchomości wspólnej?

Joanna Marska-Romaniszyn    18 listopada 2013    Komentarze (0)

jak obliczyć udział w nieruchomości wspólnej

Wiesz już, co to takiego nieruchomość wspólna. Jak wspomniałam, każdy z właścicieli lokali wyodrębnionych z tej nieruchomości jest równocześnie współwłaścicielem nieruchomości wspólnej (ewentualnie – współużytkownikiem wieczystym). Czyli np. każdy właściciel mieszkania położonego w budynku na danej działce jest jednocześnie współwłaścicielem gruntu i części wspólnych budynku.

Jednak mieszkania w bloku mają różną powierzchnię. Pytanie więc brzmi – czy każdy właściciel lokalu ma taki sam udział w nieruchomości wspólnej, czy też udziały te się różnią?

Otóż wielkość udziału w nieruchomości wspólnej zależy od wielkości lokalu. Im większy lokal, tym większy udział w nieruchomości wspólnej.

Jak oblicza się wielkość udziału? Dzieli się powierzchnię użytkową danego lokalu przez sumę powierzchni użytkowej wszystkich tzw. lokali, czyli według wzoru:

 

powierzchnia użytkowa Twojego lokalu

——————————————————  = wielkość Twojego udziału w nieruchomości wspólnej

powierzchnia użytkowa wszystkich lokali

 

Na przykład, jeśli powierzchnia użytkowa Twojego mieszkania to 60m2, a łączna powierzchnia wszystkich lokali w ramach danej nieruchomości (łącznie z Twoim) to 480m2, to Twój udział w nieruchomości wspólnej będzie wynosił 1/8.

Do powierzchni użytkowej, o której mowa wyżej, wlicza się nie tylko powierzchnię samych mieszkań, ale także powierzchnię tzw. pomieszczeń przynależnych do lokalu (np. piwnicy, garaży nie będących samodzielnymi lokalami). Jeśli więc razem z mieszkaniem deweloper przeniósł na Ciebie np. własność komórki lokatorskiej o powierzchni 3m2, to Twój udział będzie liczony od powierzchni 63m2 i wyniesie 21/160.

Wielkość Twojego udziału w nieruchomości wspólnej będzie określona w umowie, na mocy której dojdzie do wyodrębnienia lokalu z całej nieruchomości i przeniesienia jego własności na Twoją rzecz, czyli w umowie przyrzeczonej, a później w dziale I-Sp księgi wieczystej założonej dla Twojego lokalu.

 

Cały czas piszę tutaj o „prawdziwej” powierzchni użytkowej, czyli tej wymierzonej już po wybudowaniu budynku i wpisanej w urzędowych dokumentach, które deweloper uzyskuje dla lokalu. Nie ma znaczenia, czy ta powierzchnia jest zgodna z powierzchnią, którą zaplanowano w umowie deweloperskiej czy realizatorskiej (a w praktyce te powierzchnie zawsze się różnią). Oczywiście przysługują Ci różne prawa w przypadku, gdy mieszkanie będzie np. o 4m2 większe niż powierzchnia zakładana w umowie, ale nie możesz się domagać, aby udział w nieruchomości obliczano w oparciu o tę zaplanowaną powierzchnię.

Mimo wszystko – moim zdaniem – warto żebyś się zainteresował już przy zawieraniu umowy deweloperskiej tym, jaki jest planowany udział w nieruchomości wspólnej związany z Twoim lokalem. Pozwoli Ci to na lepsze wyobrażenie sobie, jak będzie funkcjonować wspólnota.

 

Czy Tobie jako współwłaścicielowi opłaca się bardziej mieć większy czy mniejszy udział w nieruchomości wspólnej? O tym napiszę innym razem.

 

Save


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowazdeweloperem.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: