Co to znaczy, że masz „w szczególności” jakiś obowiązek?

Joanna Marska-Romaniszyn    26 lutego 2015    2 komentarze

Jeden z czytelników bloga w komentarzu do wpisu o „niewinnym” obciążeniu nieruchomości  zadał dobre pytanie: co dokładnie oznacza postanowienie w umowie, że deweloper może obciążyć nieruchomość „w szczególności” dwoma rodzajami praw.

.
Określenie „w szczególności” często używane jest w przepisach prawa i literaturze prawniczej. W związku z tym – także w umowach. Prawnicy konstruujący umowy po prostu lubią używać słów, które znają z przepisów :).

.
Tego określenia używa się, by przykładowo coś wyliczyć („W Polsce hoduje się wiele zwierząt domowych, w szczególności psy i koty”).

Najczęściej jest to najistotniejszy lub jeden z najistotniejszych przykładów.

W życiu codziennym raczej używamy wyrażeń „zwłaszcza” („W Polsce hoduje się wiele zwierząt domowych, zwłaszcza psy i koty”) albo „przede wszystkim” („W Polsce hoduje się wiele zwierząt domowych, przede wszystkim psy i koty”). Ewentualnie można użyć po prostu wyrażenia „na przykład” („W Polsce hoduje się wiele zwierząt domowych, na przykład psy i koty”) ale nie wynika z niego, że wymienione elementy są szczególnie ważne.

Takie wyliczenie oznacza, że poza elementami które „w szczególności” występują, mogą występować też inne. Jak w naszym przykładzie: w Polsce hoduje się przede wszystkim psy i koty, ale nie są to jedyne zwierzęta domowe – są również króliki, świnki morskie, papugi, żółwie…

.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów często uznaje postanowienia zawierające to wyrażenie za klauzule niedozwolone. Pojawienie się „w szczególności” w umowie powoduje często, że konsument nie może być pewny, na co dokładnie się zgadza. Oto kilka przykładów, które możesz znaleźć w swojej umowie:

  • Nabywca będzie ponosić koszty zużycia mediów w lokalu, w szczególności energii elektrycznej i wody.” – oznacza to, że masz obowiązek płacić za zużyte prąd i wodę w lokalu, ale również inne – nieokreślone koszty. Jakie to będą koszty, zdecyduje deweloper, ponieważ to on będzie obciążał Ciebie tymi kosztami. Dowiesz się dopiero z faktury.

.

  • Termin wydania lokalu może ulec przesunięciu z ważnych powodów, w szczególności gdy w lokalu przeprowadzono dodatkowe roboty na wniosek nabywcy.” – ten zapis nie wygląda na niekorzystny. To logiczne, że jeśli zlecisz dodatkowe roboty w lokalu, to jego wykończenie będzie dłużej trwało, więc wydanie lokalu w twoje posiadanie może się opóźnić. Ale z takiego zapisu wynika też, że termin wydania może zostać przesunięty (może nastąpić wcześniej albo później) również z innych, „ważnych” powodów. Jakie powody są ważne? Na przykład czy mroźna zima Twoim zdaniem uzasadnia to, że budowa będzie trwała dłużej i później odbierzesz mieszkanie, mimo że w terminie uregulowałeś wszystkie płatności?

.

  • Deweloper może obciążyć nieruchomość służebnościami, które uzna za korzystne dla funkcjonowania inwestycji położonych w pobliżu nieruchomości, w szczególności służebnościami przejazdu i przechodu na rzecz innych nieruchomości, które są jego własnością.” – deweloper przyznaje sobie prawo do decydowania, jakie służebności i na czyją korzyść ustanowi. O tego typu zapisach już wspominałam, więc odsyłam Cię do wpisu o obciążeniach nieruchomości na rzecz działek sąsiednich.
    .
    .

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Bogdan czerwiec 4, 2017 o 13:10

Dziękuję. Przydatne wyjaśnienie.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn czerwiec 4, 2017 o 15:06

Ciesze się.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: