Umowa z deweloperem – cz. II: umowa rezerwacyjna i przedwstępna deweloperska

Joanna Marska-Romaniszyn    13 września 2013    Komentarze (0)

umowa rezerwacyjna i umowa przedwstępna deweloperska

Tutaj pisałam o tym, dlaczego powinieneś wiedzieć, jakiego rodzaju umowę zawierasz z deweloperem. Dzisiaj pierwszy z artykułów z serii o tym, jakie są umowy z deweloperem i czym się różnią.

Zacznę od klasycznej sytuacji – czyli gdy inwestycja, którą się interesujesz, jest jeszcze na etapie tzw. „dziury w ziemi”, albo ewentualnie deweloper już wybudował część budynku, ale jeszcze go nie ukończył.

Na tym etapie możesz zawrzeć (chociaż nie musisz) jedną z umów:

  • umowa rezerwacyjna
  • umowa przedwstępna deweloperska

.

1. Umowa rezerwacyjna

Tego typu umowy mają różną treść, ale generalnie zgodnie z taką umową deweloper rezerwuje dla Ciebie określone mieszkanie (albo garaż czy inny lokal) na pewien czas, abyś mógł podjąć decyzję, czy chcesz rzeczywiście zawrzeć umowę. Często związane jest to z wniesieniem opłaty rezerwacyjnej.

Po wejściu w życie ustawy deweloperskiej umowy rezerwacyjne – kiedyś popularne – nie są zbyt często zawierane, ponieważ są wątpliwości, czy ich zawieranie w formie pisemnej w przypadku mieszkań jest zgodne z prawem (przepisy są w tym względzie trochę niejasne), natomiast ich zawieranie w formie aktu notarialnego jest uciążliwe. Kwestia ważności umów rezerwacyjnych to ważny dla wielu osób temat, więc jeszcze na pewno pojawi się na blogu.

Te wątpliwości dotyczą jednak tylko umów rezerwacyjnych dotyczących mieszkania – jeśli chodzi o umowę rezerwacyjną dotyczącą garażu albo lokalu na biuro czy sklep, nic się nie zmieniło.

Prawdopodobnie w 2014 r. umowy rezerwacyjne zostaną szczegółowo opisane w ustawie deweloperskiej, właśnie po to, by uniknąć wątpliwości (jest to jeden z częstszych postulatów deweloperów).

Umowa rezerwacyjna w zależności od tego, u jakiego dewelopera ją zawierasz, może wyglądać bardzo różnie. Więcej na temat umów rezerwacyjnych przeczytasz w dziale Umowa rezerwacyjna, a przede wszystkim w notatce z podstawowymi informacjami na temat umowy rezerwacyjnej.

.

2. Umowa przedwstępna deweloperska

To umowa, w której deweloper i Ty zobowiązujecie się, że w przyszłości podpiszecie umowę deweloperską (tą „prawdziwą” – będę o niej pisać następnym razem).

Tego typu umowy przedwstępne zawiera się, gdy z różnych przyczyn któraś ze stron nie może lub nie chce jeszcze podpisać umowy deweloperskiej.

W praktyce ten rodzaj umowy jest zawierany rzadko, po pierwsze dlatego, że mało kto go potrzebuje, a po drugie ze względu na niejasne przepisy (tak, na tym blogu często będziesz mógł przeczytać, że przepisy są niejasne).

Więcej na temat tego rodzaju umów znajdziesz w dziale Umowa przedwstępna deweloperska.

.

3. Nieobowiązkowy charakter

Zawarcie umowy rezerwacyjnej i przedwstępnej deweloperskiej nie jest obowiązkowe, a niektórzy deweloperzy w ogóle ich nie zawierają. Większość kupujących od razu zawiera umowę deweloperską albo realizatorską, potocznie nazywane umowami przedwstępnymi.

 

Save


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowazdeweloperem.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: