Umowa przedwstępna deweloperska – czy to na pewno to, o czym myślisz?

Joanna Marska-Romaniszyn    02 lipca 2014    3 komentarze

Niektóre osoby, które trafiają na mój blog, wpisują w przeglądarce hasło „umowa przedwstępna deweloperska” albo „przedwstępna umowa deweloperska” czy „deweloperska umowa przedwstępna”.

I podejrzewam, że 95% z tych osób wcale nie szuka informacji o przedwstępnej umowie deweloperskiej, bo chodzi im o zupełnie inną umowę 🙂

.

Pisałam już na blogu o tym, czym jest przedwstępna umowa deweloperska np. tu i tu, ale nie jestem pewna, czy wszyscy już zrozumieli czego ta umowa dotyczy.

Problemem tak naprawdę jest to, że przed wejściem w życie ustawy deweloperskiej większość klientów zawierało z deweloperami umowy, które się nazywały „umowa przedwstępna” (często tytuł był dłuższy, np. „umowa przedwstępna zobowiązująca do wybudowania wyodrębnienia lokalu oraz przeniesienia jego własności”). Nic dziwnego, że powszechnie nazywano ten typ umowy umową przedwstępną; dla odróżnienia jej od umów zawieranych na rynku wtórnym często stosowano też potoczną nazwę „umowa przedwstępna z deweloperem” albo „umowa przedwstępna deweloperska”.

A potem w życie weszła ustawa deweloperska, i w języku prawnym pojawiła się „umowa deweloperska” – ale w języku potocznym nic się nie zmieniło.

To tyle wstępu.

.

To czym w takim razie jest umowa przedwstępna deweloperska?

To całkiem proste, jeśli porównasz taką umowę z innymi umowami przedwstępnymi, które być może zawierałeś, albo którą zawierali Twoi znajomi.

Na przykład zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży samochodu – na pewno wiesz, co z takiej umowy wynika. Np. Kowalski i Nowak postanawiają, że w przyszłości podpiszą umowę sprzedaży samochodu, którego właścicielem jest Kowalski.

Czemu Kowalski od razu nie sprzeda samochodu? Może Nowak musi dopiero pożyczyć pieniądze na zakup. Ale Nowak boi się, że Kowalski w międzyczasie sprzeda samochód komuś innemu – więc wpłaca Kowalskiemu zadatek.

.

Tak samo jest z przedwstępną umową deweloperską. Strony (osoba zainteresowana zakupem mieszkania i deweloper) zobowiązują się, że w przyszłości podpiszą umowę deweloperską. Określają też od razu najważniejsze postanowienia przyszłej umowy deweloperskiej – jakiego lokalu dotyczy, ile będzie wynosić cena itp.

Dlaczego od razu nie podpiszą umowy deweloperskiej? Zwykle zawiera się taką umowę, gdy kupujący nie ma jeszcze pieniędzy na zakup mieszkania albo nie jest pewien, czy uzyska kredyt na zakup mieszkania.

Zawarcie umowy przedwstępnej deweloperskiej nie jest obowiązkowe (od razu można podpisać umowę deweloperską). Jeśli się jednak zdecydujesz na zawarcie takiej umowy, to w sumie będziesz ich zawierać trzy: najpierw umowę przedwstępną deweloperską, potem umowę deweloperską, a na koniec umowę ostateczną (przyrzeczoną).

.

W umowie przedwstępnej deweloperskiej nie zawsze obie strony umowy zobowiązują się do zawarcia umowy deweloperskiej w przyszłości. Możliwa jest np. sytuacja, gdy tylko deweloper się do tego zobowiązuje.

.

Jak widzisz, umowa przedwstępna deweloperska to nie to samo co umowa deweloperska. To umowa poprzedzająca zawarcie umowy deweloperskiej. Taka umowa w języku potocznym nazywana jest czasami „umowa przedwstępna do umowy przedwstępnej” albo „umowa przedprzedwstępna”.

.

Umowa przedwstępna deweloperska często jest „włączona” w postanowienia umowy rezerwacyjnej, o czym pisałam tutaj.

.    

Podsumowując:

  1. jeśli szukasz informacji o umowie, w której deweloper zobowiązuje się do wybudowania budynku, wyodrębnienia lokalu (mieszkania) do osobnej księgi wieczystej i przeniesienia na Ciebie własności takiego mieszkania – to zajrzyj do kategorii „umowa deweloperska”
  2. jeśli szukasz informacji o umowie, w której deweloper zobowiązuje się do tego, że dopiero w przyszłości podpisze z Tobą umowę deweloperską – to zajrzyj do kategorii „umowa przedwstępna deweloperska”.

W 95% przypadków czytelnikom bloga chodzi o przypadek 1.!!!

.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Maciej Sawiński Lipiec 3, 2014 o 11:38

Kiedyś zadzwonił do mnie klient, który umówił się na sprawdzenie umowy deweloperskiej. Kiedy już doszło do spotkania bardzo się zdziwiłem, bo chodziło o umowę z … programistą:)

Odpowiedz

Adam Lipiec 25, 2014 o 22:41

Jak ta umowa ma się do upadłości? Bo ostatnia głośna sprawa obudziła trochę osób więc może i tutaj trafi ktoś 🙂

Odpowiedz

Joanna Marska Lipiec 26, 2014 o 09:22

Panie Adamie, trudno powiedzieć. Zapis w ustawie deweloperskiej sugeruje, że wszystkie przepisy ustawy stosuje się również do umowy przedwstępnej, w której deweloper zobowiązuje się do zawarcia umowy deweloperskiej. Większość prawników interpretuje to jednak w ten sposób, że te przepisy powinny być stosowane – mówiąc językiem prawniczym – odpowiednio, czyli należy je dostosować do danego zagadnienia. To by oznaczało, że niektóre przepisy ustawy deweloperskiej stosuje się w przypadku umowy przedwstępnej inaczej niż w przypadku umowy deweloperskiej.
Co z przepisami dotyczącymi upadłości dewelopera – niestety trudno powiedzieć, obawiam się że dowiemy się dopiero gdy dojdzie do upadłości jakiegoś dewelopera, który zawierał umowy przedwstępne.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: