Tajemniczy termin zagospodarowania nieruchomości

Joanna Marska-Romaniszyn    04 marca 2016    2 komentarze

termin zagospodarowania nieruchomości

Czasami w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, której deweloper jest wieczystym użytkownikiem, można znaleźć tego typu informację:
KW termin zagospodarowania wieczyste użytkowanie
O co tu chodzi?

Tak jak wspominałam we wpisie o sposobie korzystania z nieruchomości oddanej w użytkowanie wieczyste w umowie między właścicielem gruntu (np. gminą) a wieczystym użytkownikiem (w naszym przypadku deweloperem) ustala się, w jaki sposób deweloper ma korzystać z gruntu, tzn. w jaki sposób zabudować nieruchomość.

W umowie ustala się również termin, w jakim deweloper ma to zrobić. Po co? Żeby można było stwierdzić, czy deweloper dochował warunków umowy.

.
Możesz powiedzieć: a co mnie interesuje, że gmina i deweloper ustalili sobie jakieś terminy zabudowy?

Powinno to Cię zainteresować – mimo że nie jesteś stroną takiej umowy, to jej postanowienia mogą mieć wpływ na Twoją sytuację.

Jeśli termin zabudowy deweloper i gmina (czy inny podmiot, będący właścicielem nieruchomości) ustalili na 7 marca 2015 r. (tak jak wpisano w księdze wieczystej powyżej) – czyli termin ten już minął, budynek znajduje się na etapie malowniczo nazywanej „dziurą w ziemi”, a Ty teraz (czyli w marcu 2016 r.) masz podpisać umowę deweloperską… to radziłabym jej jednak nie podpisywać. Jak może pamiętasz z tego wpisu, niedochowanie przez dewelopera zobowiązania może nawet skutkować tym, że przestanie być wieczystym użytkownikiem i nie będzie mógł na gruncie nic budować, a tym bardziej sprzedawać mieszkań położonych w takim budynku.

Równie nieciekawie przedstawia się sytuacja, gdy termin zagospodarowania jeszcze nie upłynął (np. deweloper i gmina ustalili go na 31 lipca 2016 r.), ale z umowy deweloperskiej którą masz podpisać dzisiaj wynika, że deweloper zamierza wybudować budynek później niż deklarował to w umowie zawartej z gminą (np. daje sobie na to czas aż do 15 grudnia 2016 r.). Czyli deweloper dopuszcza możliwość, że nie dochowa terminu z umowy, którą zawarł z gminą.

Deweloper może się bronić, że termin zagospodarowania nieruchomości może zostać wydłużony i że już negocjuje z gminą w tej kwestii… Ale pytanie brzmi: dlaczego nie załatwił tego wcześniej, zanim zaczął zawierać umowy deweloperskie z klientami? A może próbował, ale gmina nie wyraziła zgody?

.
Pomijając już to, że gmina może wyciągnąć wobec dewelopera konsekwencje prawne, to niedochowanie przez niego terminu po prostu źle świadczy o wiarygodności dewelopera. Skoro deweloper nie potrafi wywiązać się z umowy, którą zawarł z gminą czy Skarbem Państwa, to czy dotrzyma warunków umowy, którą podpiszesz z nim Ty?
.

.

Save

Save

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Beata Wrzesień 27, 2017 o 23:23

Dobry wieczór, Pani Joanno
Potrzebuję porady prawnej. Założę się, że z takim podejściem dewelopera, z taką umową i brakiem profesjonalizmu a wręcz ignorancją nie miała Pani w swojej karierze do czynienia. Chodzi o zakup szeregówki wartość 320 000 .W skrócie; podpisałam umowę przedwstępną, nie notarialną deweloperską.Teraz deweloper telefonicznie a nie jak wg umowy na piśmie ,mailem. Wzywa nas do zawarcia aktu notarialnego przeniesienia prawa własności w trakcie budowy na etapie stanu surowego otwartego.Podpisanie aktu niby ma odbyć się we wtorek 03 października a my nie możemy się doprosić do wglądu projektu tego aktu.Pewnie chce nas postawić przed faktem dokonanym i w kancelarii notarialnej nie będzie już odwrotu.
Wiedzę czerpię z internetu i z Pani artykułów,jestem laikiem ale wydaje mi się, że deweloper chce obejść ustawę deweloperską i pozbawić nas m. in. prawa odbioru nieruchomości. Ponadto w umowie sam poddaje się karze 5 tyś. zl ,bo nie dotrzymuje terminu.Nie można uzyskać cennika robót dodatkowych,dopiero po wykonaniu przesyła mailem kwotę.P.S. Wg. umowy, którą Pani deweloper dała mi do podpisania już zarobiłam 5 tysięcy zł !!!!Deweloper w ogóle nie myśli co podpisuje i co nam daje do podpisania- chyba, że to taka dewelopera taktyka. Na razie podpisałam umowę na wybudowanie i na wykończenie. Szczerze to jestem nastawiona na zakup ale w tych okolicznościach obawiam się zostać oszukana.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Wrzesień 28, 2017 o 00:29

Dzień dobry,
Poproszę o kontakt z kancelarią na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: