Prawo do odstąpienia od umowy deweloperskiej w przypadku nieuzyskania kredytu – cz. 2

Joanna Marska-Romaniszyn    25 czerwca 2015    Komentarze (0)

Kontynuujemy temat odstąpienia od umowy na wypadek nieuzyskania kredytu.

.
Jak powinien być sformułowany zapis w umowie deweloperskiej (albo innej zobowiązującej do przeniesienia własności) żeby odpowiednio zabezpieczał Twoje interesy?

.
Przede wszystkim: unikaj określeń, które są niejasne czy pozostawiają pole do interpretacji.

Niebezpiecznym zapisem jest na przykład warunek, by nieuzyskanie kredytu nie nastąpiło „z winy nabywcy” (czyli że możesz odstąpić od umowy tylko w przypadku, gby nieuzyskanie kredytu nie było przez Ciebie zawinione).

Ty i deweloper możecie zupełnie inaczej rozumieć pojęcie „braku winy”. W rezultacie deweloper może uznać, że nie odstąpiłeś skutecznie od umowy, a umowa dalej obowiązuje i powinieneś zapłacić za lokal.

.
Przykład przypadku, gdy można mieć wątpliwość, czy nieuzyskanie kredytu nastąpiło z winy nabywcy? Zastanów się, jak byś zakwalifikował sytuację, gdy bank nie udzielił kredytu, bo osoba ubiegająca się o kredyt:

  • figuruje na liście dłużników telefonii komórkowej?
  • nie przedstawiła wszystkich dokumentów, których bank się domagał, bo jej zdaniem dokumenty te były niepotrzebne?
  • nie zgodziła się na ustanowienie dodatkowych zabezpieczeń na rzecz banku (np. obciążenie hipoteką nie tylko kupowanego lokalu, ale i lokalu, którego już była właścicielem).

Albo taki przypadek (z którym spotkałam się osobiście): bank wyraził zgodę na udzielenie kredytu parze małżonków. Przed podpisaniem umowy kredytowej okazało się jednak, że żona jest w ciąży. Przyszli rodzice zdecydowali, że nie podpiszą umowy kredytowej na zaproponowanych przez bank warunkach, bo po powiększeniu rodziny nie będzie ich stać na spłatę wysokich rat. Bank nie zgodził się na inne warunki umowy kredytowej. Czy zatem nieuzyskanie kredytu nastąpiło z winy tych małżonków? Czy mogą oni skutecznie odstąpić od umowy deweloperskiej?

.
W przypadku gdy Ty i deweloper będziecie mieli inne zdanie co do możliwości odstąpienia od umowy, spór zostanie prawdopodobnie rozstrzygnięty dopiero przed sądem. I nie masz żadnej gwarancji, że sędzia orzekający w sprawie będzie podzielał Twój pogląd.

Lepiej nie ryzykować.
.
.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: