Odstąpienie od umowy deweloperskiej przez dewelopera w przypadku gdy nabywca opóźnił się z płatnością

Joanna Marska-Romaniszyn    21 lipca 2016    3 komentarze

Tak jak wspomniałam w poprzednim wpisie, od czasu do czasu moje artykuły na temat umów z deweloperem będą pojawiały się na blogu Morizon.
Tutaj możesz przeczytać o warunkach, jakie deweloper musi spełnić, aby odstąpić od umowy deweloperskiej ze względu na opóźnienie nabywcy z wpłatą pieniędzy.

.

.

{ 3 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Milena Grudzień 1, 2017 o 09:35

Dzień dobry Pani Joanno,
pisze Pani o sytuacjach wynikających z ustawy deweloperskiej w których deweloper może odstąpić od umowy (art 29,) Spotkałam się z sytuacją, że deweloper zastrasza nabywcę, iż rozwiąże z nim umowę deweloperską z powodu rażącego złamania przez niego regulaminu tj. nieprawidłowe wkucie instalacji sanitarnych. Co z kolei wynika z błędu hydraulika najętego przez nabywcę do przeprowadzenia prac w łazience.
Czy deweloper może faktyczne zgodnie z prawem rozwiązać z tego powodu umowę z nabywcą? Mieszkanie jest już w pełni wykończone przez nabywcę, wszystkie płatności za mieszkanie dokonywane są w terminie i w sytuacji rozwiązania umowy nabywca straciłby poniesione na wykończenie mieszkania pieniądze. Czy taka sytuacja jest w ogóle możliwa zgodnie z obowiązującym prawem?

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Grudzień 1, 2017 o 21:23

Zależy czy taka możliwość została przewidziana w umowie, chociaż i tak należałoby takie postanowienie przeanalizować pod kątem czy nie jest klauzulą niedozwoloną.
Jeszcze może mieć znaczenie czy chodzi o uszkodzenie części wspólnych albo szkody powodujące niezgodność stanu budynku z przepisami czy stanowiące zagrożenie dla innych.
Natomiast z samej ustawy deweloperskiej taka możliwość do odstąpienia nie wynika.
W takim przypadku najlepiej domagać się od dewelopera wskazania podstawy prawnej – konkretnego przepisu, na którym opiera swoje twierdzenia.

Odpowiedz

Milena Grudzień 2, 2017 o 18:05

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: