Jakie koszty będziesz ponosić jako właściciel mieszkania lub domu? – cz. II

Joanna Marska-Romaniszyn    13 października 2015    Komentarze (0)

dodatkowe koszty utrzymania lokalu od dewelopera

Wiele osób zawierając umowę z deweloperem nie zdaje sobie sprawy z tego, że w przyszłości będzie ponosić nie tylko koszt utrzymania lokalu i tzw. „czynsz” (koszty utrzymania nieruchomości wspólnej) ale i inne opłaty.

Czy w Twoim przypadku takie dodatkowe opłaty też będą występować? Na wszelki wypadek przeczytaj, czy któryś z punktów nie dotyczy Ciebie.

.

3. koszty utrzymania lokalu, którego będziesz współwłaścicielem (np. garażowca)

Tak samo jak w przypadku mieszkania, właściciele miejsc postojowych w garażowcu zobowiązani są do ponoszenia kosztów utrzymania tego lokalu. Powinni je ponosić stosownie do swoich udziałów określonych w księdze wieczystej, np. jeśli jesteś właścicielem w 1/100 części, to powinieneś ponosić 1/100 kosztów (inne okoliczności nie mają tu znaczenia – np. to, czy któreś miejsce postojowe jest większe, albo to że któryś ze współwłaścicieli faktycznie nie korzysta ze swojego miejsca).

Pamiętaj, że koszty które ponoszą współwłaściciele garażowca to nie tylko koszty związane z jego eksploatacją (np. oświetlenie, sprzątanie), ale także odpowiedni udział w kosztach utrzymania części wspólnych, czyli tzw. „czynsz”. Czyli jeśli będziesz właścicielem mieszkania oraz udziału w garażowcu, to „czynsz” będziesz płacić podwójnie (za mieszkanie i za udział w garażowcu).

Takie same zasady obowiązują w przypadku innych lokali stanowiących odrębną nieruchomość (np. gdy pralnia i suszarnia nie stanowią części nieruchomości wspólnej).

.

4. koszty utrzymania gruntów, których będziesz współwłaścicielem

Jeśli oprócz lokalu kupujesz również udział we współwłasności nieruchomości gruntowej, to jako współwłaściciel będziesz zobowiązany do ponoszenia kosztów jej utrzymania. Dotyczy to najczęściej działek drogowych i parkingów, a w przypadku dużych osiedli – terenów rekreacyjnych.

Co się składa na koszty utrzymania takiego gruntu? Na przykład koszt sprzątania i odśnieżania, oświetlenia, konserwacji urządzeń technicznych, remonty (to często naprawdę spore kwoty!) i ubezpieczenie OC.

Opisywałam taką sytuację w artykule o ukrytych kosztach.

.

5. koszty wykorzystywania części wspólnych na wyłączny użytek

Planujesz powiesić klimatyzator albo reklamę swojego sklepu na elewacji budynku, albo zabudować część klatki schodowej przylegającej do Twojego mieszkania? Prawdopodobnie będzie się to wiązać to z koniecznością ponoszenia dodatkowej opłaty na rzecz wspólnoty.

.

6. koszty związane ze służebnościami

Jeżeli dojazd do Twojego domu odbywa się przez inne nieruchomości (na podstawie służebności przejazdu i przechodu), albo jeśli możesz korzystać (również dzięki służebności) z placu zabaw czy parkingu znajdujących się na innych nieruchomościach, to pewnego dnia właściciele tych nieruchomości mogą zacząć domagać się, abyś dokładał się do kosztów utrzymania drogi / placu zabaw / parkingu.
.
.

Save


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowazdeweloperem.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: