Jak sprawdzić w księdze wieczystej, czy deweloper jest właścicielem nieruchomości

Joanna Marska-Romaniszyn    30 listopada 2013    2 komentarze

jak sprawdzić czy deweloper jest właścicielem nieruchomości

Niestety nie wszyscy ludzie na świecie są uczciwi (chociaż dla prawników to akurat dobrze). Może się zdarzyć, że natrafisz na bardzo interesującą ofertę nieznanego dewelopera, i deweloper ten będzie się domagał natychmiastowej wpłaty zaliczki czy opłaty rezerwacyjnej „bo taka okazja się nie powtórzy, a jest już dziesięciu innych chętnych na to mieszkanie”. Okazja okazją, ale nie można tracić głowy.

Na początek upewnij się, czy aby na pewno deweloper jest właścicielem gruntu tak jak deklaruje (1). Najlepiej sprawdzić to w oficjalnej „wyszukiwarce” ksiąg wieczystych.

Najpierw zgodnie z instrukcją obsługi korzystania z elektronicznych ksiąg wieczystych wejdź do księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, na której ma powstać interesująca Cię inwestycja (kliknij w link, jeśli nie wiesz, skąd wziąć numer księgi wieczystej).

.

Zaraz po tym, jak wejdziesz do danej księgi wieczystej, ukaże się informacja „Ogólne informacje dotyczące księgi wieczystej”.

Jeśli na górze jest napisane „Nieruchomość gruntowa”, to znaczy, że nieruchomość nie została oddana w użytkowanie wieczyste. Na dole jest pozycja „Właściciel / użytkownik wieczysty / uprawniony”. Jeśli pod spodem jest wypisany tylko jeden podmiot, to jest to właśnie właściciel (albo współwłaściciel) nieruchomości. Wygląda to tak:

KW właściciel ogólne info

Jeśli dane tego podmiotu zgadzają się z danymi Twojego dewelopera, to znaczy, że jest on właścicielem (lub współwłaścicielem) nieruchomości.

Jeśli natomiast jako „typ księgi wieczystej” wpisano „grunt oddany w użytkowanie wieczyste”, a na dole wpisane są dwa podmioty, tak jak poniżej, to znaczy, że deweloper jest użytkownikiem wieczystym (albo współużytkownikiem wieczystym), a nie właścicielem. Właścicielem jest podmiot wpisany na pierwszym miejscu (Skarb Państwa, gmina itp.):

KW użytkownik wieczysty ogólne info

Jeśli nazwa dewelopera w ogóle nie występuje na ww. planszy, to nie jest on właścicielem nieruchomości (a przynajmniej tak wynika z księgi wieczystej). Ale uwaga – tak jak wspomniałam wyżej, to że deweloper jest w tym miejscu wpisany, nie świadczy jeszcze o tym, że jest jedynym właścicielem nieruchomości. Dlatego musisz teraz zajrzeć do działu II.

 

Wejdź do zakładki „Dział II” i przyjrzyj się górnej części tabeli, gdzie znajduje się „Rubryka 2.2. – Właściciel”. Interesują nas „Podrubryka 2.2.1 – Udział” „Podrubryka 2.2.4 – Inna osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną” oraz „Podrubryka 2.2.5 – Osoba fizyczna”.

Najpierw popatrz na Podrubryki 2.2.4 i 2.2.5. W zależności od tego, czy Twój deweloper jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, czy też podmiotem innego rodzaju (np. spółka z o.o.), będzie wpisany albo w jedną albo w drugą podrubrykę. Sprawdź, czy wszystkie dane się zgadzają – np. jeśli deweloperem jest spółka z o.o., to czy zgadza się jej nazwa (np. czy nie nazywa się „ABC Deweloper IV” zamiast „ABC Deweloper”), czy zgadza się forma prawna (np. w dokumentach jest wpisana sp. z o.o., a w księdze wieczystej spółka akcyjna), siedziba i REGON.

Teraz spójrz na wiersz „Wielkość udziału (licznik/mianownik)” w Podrubryce 2.2.1. Na końcu tego wiersza wpisano, jaki udział w nieruchomości przysługuje (współ)właścicielowi. Jeśli deweloper jest jedynym właścicielem nieruchomości, to wpisuje się udział „1/1” (2). Jeśli jest jedynie współwłaścicielem nieruchomości, to będzie to inny ułamek, np. „578/10.000”.

W przypadku poniżej jak widać „Nowy Dom” Sp. z o.o. jest jedynym właścicielem nieruchomości:

KW właściciel dział II

(1) oczywiście nie ma nic złego w tym, że deweloper jest wieczystym użytkownikiem (pod warunkiem, że nie twierdzi, że jest właścicielem)

(2) w przypadku gdy deweloper nabywał udziały w nieruchomości stopniowo, zapis będzie inny. Ale ponieważ jest to nietypowa i rzadka sytuacja, to nie będę Ci na razie pokazywać, jak to wygląda.

 

Save

Save

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Diana październik 7, 2016 o 14:09

Super, bardzo fajna strona, wszystko jasne. Dziękuję 🙂

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn październik 7, 2016 o 20:29

🙂

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: