Ile powinna wynosić opłata rezerwacyjna?

Joanna Marska-Romaniszyn    14 maja 2014    16 komentarzy

Osoby rozważające zawarcie z deweloperem umowy rezerwacyjnej zastanawiają się zwykle, ile powinna wynosić opłata rezerwacyjna i czy „ich” deweloper nie pobiera zbyt dużych opłat.

Przepisy tego nie regulują – ponieważ, jak może pamiętasz z tego wpisu umowa rezerwacyjna nie jest uregulowana jako odrębny typ umowy. W rezultacie to każdy deweloper określa według swojego uznania, czy i w jakiej wysokości opłatę pobierze.

Jakie opłaty rezerwacyjne zwykle stosują deweloperzy? Ciekawe informacje na ten temat można znaleźć w Raporcie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, o którym pisałam tutaj.

UOKiK przebadał 95 deweloperów i ustalił, że 45 z nich zawierało z klientami umowy rezerwacyjne. Z tych 45 deweloperów jedynie dwóch zawierało umowy rezerwacyjne bez pobierania od klientów opłaty rezerwacyjnej.

.

Jak się kształtowała wysokość pobieranych opłat?

  • większość deweloperów stosowało opłaty od 300zł do 3.000 zł
  • trzech zbadanych deweloperów pobierało opłatę 5.000 zł
  • część deweloperów stosowało stawki znacznie wyższe – od 10.000 zł do 20.000 zł.
  • w trzech wypadkach deweloperzy nie ustalali opłaty na sztywnym poziomie, lecz proporcjonalnie do ceny lokalu – w wysokości 5% lub 10% ceny.

UOKiK podał, że w większości przypadków opłata miała charakter zwrotny (czyli w przypadku gdy umowa deweloperska nie została zawarta, niedoszłemu kupującemu deweloper zwracał opłatę). W około 1/3 przypadków deweloperzy nie zwracali jednak opłaty, jeśli nie doszło do zawarcia umowy.

.

Oczywiście dane te dotyczą jedynie 45 deweloperów, a więc nie można ich traktować jako reprezentatywnej próby i uznać, że deweloperzy stosują tylko tego typu opłaty.

Jak widzisz – zawierając umowę deweloperską powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na to ile wynosi opłata rezerwacyjna, ale również czy opłata ma charakter zwrotny czy bezzwrotny, a jeśli jest zwracana – to w jakich przypadkach. Przepisy tego nie regulują i tylko od Ciebie zależy, czy dostatecznie zabezpieczysz swoje interesy.

.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Michał maj 18, 2014 o 16:48

Deweloper pobierający 300zł opłaty rezerwacyjnej? Z takim się jeszcze nie spotkałem, zazwyczaj były to kwoty dwudziestokrotnie wyższe.

Odpowiedz

Joanna Marska maj 18, 2014 o 19:15

Wysokość opłaty zależy też od jej charakteru, np. jeśli opłata ma stanowić wynagrodzenie dla dewelopera za rezerwację, to będzie to niższa kwota niż gdy opłata ma charakter zaliczki.

Pozdrawiam i dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Łukasz lipiec 20, 2014 o 14:02

Witam serdecznie.

Czy jest możliwe takie sformułowani i podpisanie umowy rezerwacyjnej aby m.in. ustalić harmonogram wpłat na zasadzie 5-5-90? Chodzi mi tutaj o to, żeby np. 5% wartości mieszkania wpłacić ileś tam dni po podpisaniu umowy rezerwacyjnej, 5% wpłacić dopiero jak inwestycja będzie zrealizowana w minimum 50% a pozostałe 90% kwoty wpłacić już po podpisaniu umowy przedwstępnej?

Pozdrawiam, Łukasz

Odpowiedz

Joanna Marska lipiec 23, 2014 o 19:47

Panie Łukaszu, a czemu by miało służyć zawieranie umowy deweloperskiej dopiero po wpłacie 10% wartości lokalu, gdy inwestycja będzie już zrealizowana w 50%?

Odpowiedz

Łukasz lipiec 24, 2014 o 19:34

Chodzi o pewność, że budowa idzie zgodnie z planem a poza tym zawsze to możliwość „dozbierania” gdyby np. obecnie brakowało kilku % 🙂

Odpowiedz

Joanna Marska lipiec 25, 2014 o 21:53

Pomijając już kwestię ewentualnej nieważności takiej umowy rezerwacyjnej (umowa rezerwacyjna nie może zostać zawarta w celu obejścia ustawy deweloperskiej – a tak by mogła zostać zakwalifikowana, oczywiście to zależy od konkretnych postanowień umowy), to myślę że umowa deweloperska lepiej by Pana zabezpieczała np. na wypadek bankructwa dewelopera.

Odpowiedz

Łukasz lipiec 25, 2014 o 22:05

Cóż, ludzie próbują sobie jakoś radzić skoro umowy rezerwacyjne do tej pory są tzw. umowami niezwanymi 😉 W każdym razie czy w świetle przepisów można „rozbić” swój wkład własny na część płaconą przy okazji umowy rezerwacyjnej i część płaconą po podpisaniu umowy przedwstępnej?

Anna lipiec 20, 2014 o 22:47

Czy umowę rezerwacyjną zawierającą elementy umowy przedwstępnej można zawrzeć w formie aktu notarialnego? Aby zapewnić sobie większe bezpieczeństwo i wpis do księgi wieczystej?

Odpowiedz

Joanna Marska lipiec 23, 2014 o 19:44

Pani pytanie zainspirowało mnie do napisania artykułu na ten temat – jest tutaj: http://umowazdeweloperem.pl/czy-umowa-rezerwacyjna-moze-byc-zawarta-w-formie-aktu-notarialnego/

Odpowiedz

Anna lipiec 24, 2014 o 21:47

Bardzo dziękuję; zawrzemy umowę rezerwacyjną z elementami umowy przedwstępnej właśnie w formie aktu notarialnego. Pozdrawiam!

Odpowiedz

Joanna Marska lipiec 25, 2014 o 21:53

A nie lepiej od razu podpisać umowę deweloperską? Będzie taniej 🙂

Odpowiedz

Joanna Marska lipiec 26, 2014 o 09:42

Panie Łukaszu, blog mi nie pozwala dodać komentarza pod Pana wpisem, więc napiszę tutaj. Często się spotyka w umowach rezerwacyjnych postanowienie, że rezerwujący wpłaca przy zawarciu umowy rezerwacyjnej zaliczkę na poczet ceny mieszkania.

Odpowiedz

martyna październik 23, 2014 o 13:27

mam pytanie wplacajac kaucje jako rezerwacja na mieszkanie mozna odstapic i wycofac ta kaucje czy sa tego jakies konsekwencje ?

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn październik 24, 2014 o 22:01

Nie ma jednego modelu, każda umowa może tę kwestię regulować inaczej.

Odpowiedz

marysia listopad 19, 2014 o 16:15

wpłacając kaucje rezerwacyjna na zakup mieszkania w systemie mdm czy ona przepadnie gdy w chwili obecnej mam problem w banku z uzyskaniem kredytu .. czy te mieszkanie ktore jest zarezerowane przez zemnie bedzie nadal akutalne czy poprostu inne ktore w danej chwili bedzie dostępne ..czy jest okreslony jakis termin rezerwacji ?

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn listopad 20, 2014 o 20:13

Pani Mario, wszystko zależy od tego, jak jest sformułowana umowa rezerwacyjna.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: