Garaż i miejsce postojowe a ustawa deweloperska

Joanna Marska-Romaniszyn    22 stycznia 2015    5 komentarzy

.dana dana dana dana Batman!
Przede wszystkim – jeżeli sprzedaż mieszkań w ramach dalej inwestycji nie „podpada” pod ustawę deweloperską (np. ze względu na to, że deweloper uzyskał już pozwolenie na użytkowanie budynku) to garaże i miejsca postojowe również nie będą „podpadały” pod regulacje z tej ustawy.

Po drugie – jeśli nabywcą nie jest osoba fizyczna tylko np. spółka jawna czy akcyjna, to także nie stosujemy ustawy deweloperskiej.

.
A co gdy mieszkania w ramach danej inwestycji nabywane są na zasadach wynikających z ustawy deweloperskiej?


.
W takim wypadku, jeśli garaż albo miejsce postojowe z punktu widzenia prawa są nierozerwalnie związane z mieszkaniem (czyli nie będą miały własnej księgi wieczystej), do nich również stosuje się ustawę deweloperską, ponieważ traktowane są jak mieszkanie. Oznacza to m.in., że nawet jeżeli za garaż czy miejsce postojowe nabywane razem z mieszkaniem musisz dodatkowo zapłacić, to środki, które wpłacasz deweloperowi, są chronione na takich samych zasadach jak środki na zakup mieszkania.

Chodzi tu o garaż, który stanowi pomieszczenie przynależne do mieszkania albo miejsce postojowe, które położone jest na częściach wspólnych nieruchomości. Inaczej mówiąc – jest tak w przypadkach, gdy nie możesz sprzedać garażu czy miejsca postojowego (albo udziału w nich) bez jednoczesnej sprzedaży mieszkania.

.
Natomiast jeśli garaż albo udział w garażowcu nie są nierozerwalnie związane z mieszkaniem (czyli możesz je sprzedać bez jednoczesnej sprzedaży mieszkania), nie stosuje się do nich przepisów ustawy deweloperskiej. Twoja sytuacja jest wówczas mniej korzystna – pieniądze, które wpłacasz deweloperowi za garaż czy miejsce postojowe nie podlegają specjalnej ochronie na wypadek upadłości dewelopera.

Dotyczy to nabycia garażu, który stanowi odrębny lokal (czyli taki, który będzie miał swoją księgę wieczystą)  albo udziału w garażowcu.

Brak „powiązania” prawnego mieszkania i garażu ma więc zarówno swoje zalety, jak i wady.

.
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił uwagę, że taka sytuacja jest niekorzystna dla osób, które nabywają „samodzielny” garaż czy udział w garażu, i zaproponował odpowiednią zmianę w ustawie deweloperskiej. Ale… w projekcie UOKiK mowa jest tylko o tym, że powinno się zacząć stosować przepisy ustawy deweloperskiej do nabycia udziału w garażowcu. Nie ma ani słowa o tym, co w przypadku gdy kupuje się cały lokal – garaż.

Nie wiem, czy to świadoma decyzja, czy przeoczenie – projekt jest dopiero na etapie opiniowania, więc pewnie zostanie wyjaśnione, co UOKiK miał na myśli.
.
.

Save

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Leszek Czerwiec 8, 2015 o 13:55

Pani blog jest dla mnie cennym źródłem informacji. Właśnie rozwiązał mój kolejnym dylemat.
Bardzo dziękuję.

Odpowiedz

Anna Wrzesień 20, 2017 o 11:27

Nie wiem, czy dobrze zrozumiałam, ale deweloper w projekcie umowy na zakup mieszkania z miejscem postojowym na kondygnacji podziemnej (nie ma możliwości odsprzedania osobno tego miejsca) zapisał, że płatność za mieszkanie – na rachunek powierniczy otwarty, natomiast za garaż bezpośrednio na konto dewelopera (czyli pomija ochronę wynikającą z rachunku powierniczego). Czy to już narusza ustawę? czy ustawa dopuszcza takie rozwiązanie?

Bardzo ciekawy blog, wiele cennych informacji, dziękuję info.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Wrzesień 20, 2017 o 15:43

Moim zdaniem całość powinna być płatna na rachunek powierniczy, jeśli miejsce postojowe jest w ramach części wspólnych. Chociaż deweloperzy obchodzą przepisy, tworząc dziwne konstrukcje prawne, np. że klient płaci za koszt wykonania miejsca postojowego jako dodatkowe roboty (co oczywiście jest zupełną fikcją) i nie stanowi to części ceny.

Odpowiedz

Tomasz Listopad 22, 2017 o 15:15

Czy istnieje możliwość aby deweloper „włączył” do umowy deweloperskiej „udział w garażowcu” i objął ten udział ochroną wynikającą z przepisów ustawy deweloperskiej?

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Listopad 22, 2017 o 16:34

Nie, jest to niemożliwe.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: