Elektroniczne księgi wieczyste – obrazkowa instrukcja obsługi

Joanna Marska-Romaniszyn    14 października 2013    7 komentarzy

Dzisiaj będzie długi wpis, w dodatku z obrazkami – instrukcja, jak obsługiwać system elektronicznych ksiąg wieczystych.

Jak zaraz sam zobaczysz, przeglądanie elektronicznej księgi wieczystej przez internet jest proste i myślę że poradzi sobie z tym każdy, kto umie obsługiwać komputer. Problemy mogą się jednak pojawić, jeśli strona nie funkcjonuje prawidłowo (co jej się zdarza) albo jeśli zabezpieczenia ustawione w Twoim komputerze (np. ochrona antywirusowa) będą powodować, że nie wszystkie elementy będą wyświetlać się prawidłowo.

Niestety ostatnio elektroniczne księgi wieczyste nie do końca dobrze działają, np. często się zdarza, że przy przechodzeniu z działu do działu ukazuje się strona startowa i trzeba wchodzić do księgi wieczystej na nowo. [aktualizacja z 27 lipca 2014 r.: Po tym jak wprowadzono nowy, „lepszy” system elektronicznych ksiąg wieczystych, znacznie częściej są problemy z uzyskaniem dostępu do wpisów w księgach].

 

1-2. Wpisz (albo znajdź) kod wydziału

KW numer wydziału

Wejdź na przeglądarkę ksiąg wieczystych prowadzoną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Innych wyszukiwarek nie polecam, o czym pisałam już tutaj.

Pod napisem „Numer księgi wieczystej” wpisz pierwszą część numeru księgi wieczystej, składającą się z trzech liter i jednej cyfry (o tym, skąd wziąć numer księgi wieczystej pisałam tutaj). Jest to oznaczenie wydziału wskazujące na to, w którym sądzie wieczystoksięgowym znajdują się akta danej księgi wieczystej (czyli zbiór dokumentów, na podstawie których wprowadza się wszystkie informacje do systemu komputerowego). Jeśli wolisz, możesz też kliknąć w strzałkę w dół, żeby rozwinąć listę numerów, i – posługując się suwakiem – wybrać numer z tej listy.

Ja na obrazku wybrałam księgę prowadzoną przez Sąd w Bielsku Podlaskim, czyli oznaczenie BI1P.

 

3-4. Wpisz numer księgi i numer kontrolny

KW numer księgi i numer kontrolny

W dwóch kolejnych rubrykach należy wpisać numer „właściwy” księgi wieczystej (zer z przodu można nie wpisywać), składający się z ośmiu cyfr, oraz tzw. numer kontrolny, składający się z jednej cyfry.

Jeśli ukaże się komunikat „Zła cyfra kontrolna”, to znaczy, że przy wpisywaniu numeru księgi wieczystej popełniłeś jakiś błąd (wbrew treści tego komunikatu, wcale to nie oznacza, że to akurat cyfra kontrolna jest błędna – równie dobrze błędne może być oznaczenie wydziału albo główny numer). Możliwe też, że numer, który Ci podano, jest nieprawidłowy.

 

5-7. Wpisz kod zabezpieczający

KW kod zabezpieczający

Teraz przepisz kod zabezpieczający (CAPTCHA) z obrazka do pustej rubryki pod spodem. Kod zabezpieczający składa się z dwóch obrazków – pokracznych cyfr i liter albo cyfr i zdjęcia z numerem. [aktualizacja z 25 lipca 2014 r.: Obecnie zdarzają się też inne kody, np. tylko samo zdjęcie].78

Kody CAPTCHA, jak to kody CAPTCHA, mają to do siebie, że są nieczytelne. Niby mają zabezpieczać wyszukiwarkę przed wykorzystywaniem w niecny sposób zawartych w księgach wieczystych danych osobowych, ale przede wszystkim powodują frustrację u użytkowników. Zdarzało mi się już porządnie zirytować przy kolejnych próbach odgadnięcia, co też za numer widnieje na obrazku.

Jeśli się pomylisz i wpiszesz zły kod, strona ukaże się ponownie, ale wszystko będzie trzeba wpisywać od początku.

Jeśli nie możesz odcyfrować kodu, kliknij na zakręconą strzałkę z boku (zaznaczoną na obrazku „6”), a kod się zmieni (chociaż wcale nie jest powiedziane, że nowy kod będzie bardziej czytelny – trzeba próbować do skutku). Gdyby kod w ogóle się nie wyświetlał (co mu się zdarza), odśwież stronę albo… idź sobie zrobić kawę i spróbuj za 15 minut.

Teraz kliknij przycisk „Szukaj”.

 

8. Wejdź do księgi wieczystej

KW aktualny stan

Powinna pokazać się plansza z ogólnymi informacjami na temat danej nieruchomości (na rysunku powyżej wymazałam dane, oczywiście gdy Ty będziesz szukał księgi wieczystej, pokażą się prawdziwe informacje).

Sprawdź, czy oglądasz właściwą nieruchomość, czyli czy zgadza się typ nieruchomości (czy jest to działka gruntu czy lokal), adres i właściciel (ewentualnie wieczysty użytkownik) nieruchomości. Ponieważ chcesz obejrzeć księgę wieczystą nieruchomości, na której deweloper będzie budował budynek czy budynki, to z planszy powinno wynikać, że księgę założono dla gruntu, a jako właściciel (lub użytkownik wieczysty) powinien być wpisany deweloper.

Jeśli wszystko się zgadza, kliknij na przycisk „Przeglądanie aktualnej treści KW”. Dzięki temu będziesz mógł obejrzeć, jakie obecnie znajdują się wpisy w księdze wieczystej.

Możesz zamiast tego kliknąć na „Przeglądanie zupełnej treści KW”. W takim wypadku na ekranie komputera pojawią się nie tylko aktualne wpisy, ale także te historyczne, tzn. pokazujące stary stan prawny. Najczęściej będzie Ci to jednak niepotrzebne, a taki obraz księgi wieczystej jest bardziej skomplikowany i trudniej się w nim połapać. Czasami jednak można w ten sposób znaleźć informacje na temat niechlubnej przeszłości finansowej dewelopera.

 

9. Obejrzyj interesujące Cię działy

KW działy

Teraz możesz oglądać poszczególne działy księgi wieczystej (jako pierwszy zawsze pokazuje się Okładka). Można się między nimi poruszać, klikając w zakładki z nazwami działów na górze.

 

Miłej zabawy 🙂

 

Save

{ 7 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Agnieszka Swaczyna Październik 16, 2013 o 19:45

Nigdy nie nazwałabym przeglądanie elektronicznej księgi wieczystej zabawą ;-). Niestety pamiętam papierowe poprzedniki i muszę stwierdzić, że obecnie to koszmar zwłaszcza, przy bardziej rozbudowanej księdze. Ale instruktaż na blogu – pierwsza klasa :-).

Odpowiedz

Joanna Marska Październik 17, 2013 o 20:32

No właśnie, „stare” odpisy z ksiąg wieczystych były dużo bardziej czytelne. Co prawda uważam możliwość przeglądania ksiąg wieczystych w internecie za prawdziwe błogosławieństwo i ułatwienie pracy, ale jeśli chodzi o czytelność nowych ksiąg wieczystych, to ich twórcy się nie popisali. Chodzi mi nie tylko o rozbicie różnych informacji na rubryki leżące daleko od siebie, ale o sam układ graficzny. A w przypadku „oficjalnych” odpisów wydawanych przez sąd do tego wszystkiego dochodzi malutka czcionka – jak ktoś ma słaby wzrok, to chyba tylko z lupą może się doczytać, cóż tam w jego księdze wieczystej wpisano…
Trochę to smutne, biorąc pod uwagę, że przecież księgi wieczyste nie są przeznaczone tylko dla prawników, ale dla wszystkich, więc powinny mieć taką treść, żeby były w miarę zrozumiałe dla przeciętnego obywatela.
A już zawiadomienia z sądu o założeniu nowej księgi wieczystej dla lokalu to prawdziwy dramat… Wyglądają tak, że statystyczny Polak łapie się za głowę i nic z tego nie rozumie (np. bardzo mało osób potrafi wyczytać z takiego zawiadomienia, jaki jest numer księgi wieczystej ich mieszkania – a przecież to podstawowa informacja). A chyba by nie było takie trudne i kosztowne, gdyby na początku takiego zawiadomienia wpisywać dużą czcionkę informację w rodzaju „Sąd informuje, że dla Pani / Pana lokalu założono nową księgę wieczystą o numerze XXX. Z własnością lokalu związany jest udział w nieruchomości wspólnej, dla której jest prowadzona księga wieczysta numer YYY. Prosimy sprawdzić, czy dane wpisane w księgach są poprawne”.
Może mam zbyt idealistyczne podejście, ale zawsze mnie irytowało, że niby się obywateli o wszystkim informuje i poucza, ale na ogół robi się to takim językiem i w takiej formie, że zrozumieć to może jedynie ktoś z wykształceniem prawniczym.
Pozdrawiam i dziękuję za komentarz!

Odpowiedz

irena Kwiecień 15, 2014 o 13:45

Super instrukcja – DZIĘKUJĘ!, jeśli można prosić o instrukcję obsługi odpisu zupełnego kw wykonanej w takim że duchu 🙂 myślę, że czytelnicy byliby wdzięczni.

Odpowiedz

Joanna Marska Kwiecień 15, 2014 o 19:53

Zobaczę, co da się zrobić 🙂

Odpowiedz

Magda Lipiec 21, 2015 o 11:13

wspaniały poradnik, bardzo mi się przydał, dziękuję 😀 tu jeszcze kilka słów komentarza, co się da, a czego nie znaleźć/uzyskać w EKW: http://www.eporady24.pl/elektroniczna_ksiega_wieczysta,artykuly,17,105,778.html bo sama do niedawna nie wiedziałam, że jak mam nową kw w elektron. systemie, to już jej nikt nie założy \”papierowo\”

Odpowiedz

Renata Czerwiec 28, 2017 o 17:10

Dzień dobry,

proszę o instrukcję jak sprawdzać udziały współwłasności lokalu, które mogą być różne, czasem oprócz wspólnoty majątkowej występują całkiem różne ułamki.
jakieś przykłady?

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Lipiec 1, 2017 o 22:14

Postaram się niedługo zrobić instrukcję obrazkową.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: