Dlaczego deweloper nie podał numer CEiDG w prospekcie deweloperskim?

Joanna Marska-Romaniszyn    28 listopada 2013    Komentarze (0)

numer CEIDG dewelopera

Wczoraj pisałam, co to jest CEiDG i że deweloper – jeśli jest osobą fizyczną – zgodnie z ustawą deweloperską powinien podać numer wpisu do CEiDG w prospekcie informacyjnym.

Jeśli przyjrzysz się uważnie informacjom, które Twój deweloper zamieścił, to zobaczysz, że nie podał numeru CEiDG. O czym to świadczy? Zapomniał? A może chce coś przed Tobą ukryć?

Otóż deweloper nie podał tego numeru, ponieważ… numer taki nie istnieje. Jeśli sprawdzałeś kiedyś jakiegokolwiek przedsiębiorcę w bazie na oficjalnej stronie albo widziałeś wydruk z CEiDG, to może zwróciłeś uwagę na to, że nie nadano przedsiębiorcy żadnego dodatkowego numeru. Uznano, że skoro przedsiębiorcy posiadają numery NIP, to one już wystarczą do ich identyfikacji i kolejny numer nie jest potrzebny.

Dlaczego więc ustawa deweloperska wymaga, by deweloper podał taki numer? Cóż, to wiedzą tylko jej twórcy. Przypuszczam, że albo pomylili CEiDG z KRS (gdzie faktycznie każdy przedsiębiorca występuje pod swoim numerem) albo z ewidencjami działalności gospodarczej, które funkcjonowały zanim powstała CEiDG (tam również każdy przedsiębiorca miał swój numer).

Niezależnie od powodów, to jednak trochę wstyd, żeby w ustawie zrobić taki błąd. Tym bardziej że może to prowadzić do dezorientacji klientów dewelopera, którym będzie się wydawać, że jeśli we wzorze prospektu wprowadzono wymóg podania numeru CEiDG, to deweloper nie podając tego numeru coś ukrywa.

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowazdeweloperem.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: