Czy umowa rezerwacyjna może być zawarta w formie aktu notarialnego?

Joanna Marska-Romaniszyn    23 lipca 2014    Komentarze (0)

Jedna z czytelniczek bloga we wpisie o wysokości opłat rezerwacyjnych zadała pytanie, czy umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej może być zawarta w formie aktu notarialnego.
.
Odpowiedź brzmi: może, a niekiedy nawet musi.


.
Zgodnie z przepisami (1) notariusz sporządza akt notarialny, jeżeli:

  • przepisy tak nakazują – przykładem jest obowiązek zawarcia umowy deweloperskiej w formie aktu notarialnego, co wynika wyraźnie z ustawy deweloperskiej (2) (tutaj przeczytasz więcej na temat konieczności zawarcia umowy deweloperskiej w tej formie)
  • taka jest wola stron, czyli osoby zawierające umowę postanowią, że chcą to zrobić w formie aktu notarialnego, chociaż nie ma takiego obowiązku. Przykładem takiej sytuacji jest zawarcie umowy „deweloperskiej” dotyczącej garażu jako odrębnego lokalu, czyli umowy realizatorskiej. Deweloperzy w takim przypadku zwykle pozostawiają swoim klientom wybór, czy umowa ma być zawarta w formie pisemnej czy aktu notarialnego. Nabywcy wybierają formę aktu notarialnego, jeśli chcą być objęci większą ochroną albo po prostu wolą, by tekst umowy stworzył notariusz, a nie deweloper.

.
Umowa rezerwacyjna zwykle nie musi być zawierana w formie aktu notarialnego, ale możesz zaproponować deweloperowi zawarcie umowy w tej formie.

Wyjątkiem jest umowa rezerwacyjna z elementami umowy przedwstępnej, w której deweloper zobowiązuje się do zawarcia w przyszłości umowy deweloperskiej. Taka umowa powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego, inaczej będzie nieważna (3).
.
W praktyce – z tego co wiem – zawieranie umów rezerwacyjnych w formie aktu notarialnego jest spotykane bardzo rzadko (o ile w ogóle), ponieważ wiąże się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.
.
.
(1) art. 91 ustawy Prawo o notariacie

(2) art. 26 ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu jednorodzinnego

(3) niektórzy prawnicy uważają, że dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy również w zwykłej formie pisemnej, tyle że klient dewelopera będzie w takiej sytuacji miał mniej praw. Wątpliwości wynikają stąd, że przepisy ustawy deweloperskiej dotyczące umowy przedwstępnej są niejasne – nikt tak naprawdę nie wie, w jakiej formie powinna być zawarta taka umowa i jakie obowiązkowo musi zawierać postanowienia. Jeśli jednak chcesz mieć pewność, że Twoja umowa „rezerwacyjno-przedwstępna” będzie ważna, dopilnuj, by była zawarta w formie aktu notarialnego.
.

Save


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowazdeweloperem.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: