Czy odbioru mieszkania można dokonać przez pełnomocnika?

Joanna Marska-Romaniszyn    21 września 2013    Komentarze (1)

W dzisiejszym wpisie chciałam Ci wyjaśnić, czy odbiór mieszkania od dewelopera jest możliwy przez pełnomocnika. Brzmienie jednego z przepisów ustawy deweloperskiej powoduje, że można tu mieć wątpliwości.

odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania według ustawy deweloperskiej

Odbiór mieszkania od dewelopera i podpisanie protokołu odbioru (tzw. protokołu zdawczo-odbiorczego) to ważny moment. Dokonując odbioru potwierdzasz, że deweloper wybudował Twoje mieszkanie zgodnie z umową (ewentualnie – z błędami wskazanymi w protokole).

Może się jednak zdarzyć, że nie będziesz miał czasu lub ochoty dokonać odbioru swojego mieszkania osobiście, np. z powodu wyjazdu za granicę czy choroby. Albo może uważasz, że zupełnie nie znasz się na kwestiach technicznych i wolisz, żeby to inna osoba w Twoim imieniu oceniła prawidłowość wykonania mieszkania.

Tymczasem w ustawie deweloperskiej znajduje się takie postanowienie:

odbiór lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego dokonywany jest w obecności nabywcy.

Czy to oznacza, że musisz odbioru mieszkania dokonywać osobiście, a udzielenie pełnomocnictwa innej osobie do odbioru mieszkania nie jest dopuszczalne?

 

Liczy się cel przepisu, a nie jego dosłowne brzmienie

Rzeczywiście, tak by sugerowało dosłowne brzmienie przepisu – sformułowanie „odbioru dokonuje się w obecności nabywcy” w języku prawnym oznacza mniej więcej „odbiór musi nastąpić w obecności nabywcy”. W tym wypadku warto posługiwać się jednak zdrowym rozsądkiem i mieć na uwadze przede wszystkim fakt, że ustawa miała chronić prawa kupującego, a nie utrudniać mu życie.

Celem tego przepisu było wykluczenie tzw. jednostronnego odbioru dokonywanego przez dewelopera, czyli sytuacji, gdy deweloper bez obecności kupującego sam sobie potwierdza, że dobrze wykonał mieszkanie.

Z tego powodu dopuszcza się sytuację, gdy do odbioru przystępują deweloper i osoba upoważniona przez osobę kupującą mieszkanie (pełnomocnik), bez udziału samego kupującego.

Możesz więc jechać do pracy za granicą albo na długie wakacje, a odbiór mieszkania pozostawić komuś z rodziny czy znajomych. Pamiętaj jednak, aby wybór pełnomocnika do odbioru był przemyślany – jego działania obciążają Twoje konto.

 

Planujesz dłuższy wyjazd? Odbiór mieszkania przez pełnomocnika to dobry pomysł

Jeśli planujesz dłuższy wyjazd albo termin odbioru mieszkania zaplanowany jest w okresie wakacyjnym, przed wyjazdem napisz pełnomocnictwo do odbioru mieszkania przez wybraną osobę. Najlepiej od razu poinformuj o tym dewelopera.

Jeśli nie wiesz, czy będziesz w stanie odebrać mieszkanie, poproś dewelopera, żeby informacje o dokładnym terminie odbioru wysyłał nie tylko na Twój adres, ale również od razu do Twojego pełnomocnika. W przeciwnym razie, jeśli korespondencja będzie wysyłana tylko do Ciebie, Twój pełnomocnik nie będzie wiedział, kiedy powinien stawić się na odbiór lokalu. A deweloper nie będzie wiedział, dlaczego nikt nie przyszedł dokonać odbioru.

 

Pełnomocnik musi wykazać swoje umocowanie

Jeśli chcesz, żeby ktoś w Twoim imieniu odebrał mieszkanie, pamiętaj, że osoba ta powinna zabrać ze sobą pełnomocnictwo oraz dokument, z którego będą wynikać jej dane osobowe (np. dowód osobisty). Deweloper nie dopuści do odbioru obcej osoby, która nie będzie w stanie udowodnić, że działa w Twoim imieniu. Co gorsze, w takim wypadku uznaje się, że bez powodu nie stawiłeś się w dniu odbioru.

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Łukasz Lipiec 25, 2014 o 22:09

Tiaaa…Brakuje jeszcze tylko przepisu definiującego czyjąś obecność 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: