Czy da się z góry przewidzieć swój udział w nieruchomości wspólnej?

Joanna Marska-Romaniszyn    22 lutego 2015    Komentarze (0)

Od tego, jaki będziesz mieć udział w nieruchomości wspólnej, będzie zależała Twoja „siła przebicia” przy podejmowaniu decyzji co do nieruchomości (np. w czasie głosowania nad uchwałami właścicieli lokali), ale i wysokość opłat, które będziesz ponosić za utrzymanie części wspólnych.

.
Pisałam już o tym, jak oblicza się wysokość udziału, ale dotyczy to już sytuacji po wybudowaniu całego budynku (lub budynków) .

A czy możesz już na etapie zawierania umowy deweloperskiej przewidzieć, jak duży przypadnie Ci udział w nieruchomości wspólnej?

.


Niestety, nie.

Deweloper zobowiązuje się zawsze do wybudowania lokalu o określonej powierzchni i z góry określa się też przewidywaną powierzchnię wszystkich lokali w budynku. Są to wielkości przewidziane w projekcie, czyli zaplanowane przez architekta. W praktyce jest jednak niemożliwe wybudowanie wszystkiego równiutko co do centymetra.

Co więcej – deweloperzy zwykle pozwalają klientom na modyfikacje projektu, które powodują zwiększenie czy zmniejszenie się zakładanej powierzchni lokalu – np. gdy dobudowuje się czy likwiduje ścianki działowe. Zdarza się, że całe lokale są łączone (zwłaszcza w przypadku lokali usługowych). To wszystko powoduje, że rzeczywista powierzchnia wszystkich lokali w budynku różni się od tej, która została przewidziana w projekcie.

.
Warto się jednak dowiedzieć, ile będzie wynosić (przynajmniej w przybliżeniu) Twój przyszły dział w nieruchomości wspólnej, i czy będzie to udział znacznie odbiegający wielkością od udziału Twoich przyszłych sąsiadów.

Można dzięki temu przewidzieć, jakie jest ryzyko, że sąsiedzi o wspólnych interesach będą mieli przewagę w podejmowaniu decyzji co do nieruchomości wspólnej – np. przeprowadzaniu remontów, przeznaczaniu jej części na różne cele (np. założenie ogrodu, wynajęcie elewacji pod reklamę itp.).

Mam na myśli sytuację, gdy pewne lokale w budynku mają jakieś cechy wspólne i ich właścicielom będzie się opłacało głosować w ten sam sposób podczas zebrań wspólnoty. Na przykład właściciele mieszkań na wyższych piętrach zawsze będą bardziej zainteresowani tym, żeby winda była nowoczesna, a dach remontowany na bieżąco; właściciele których okna będą wychodziły na plac zabaw będą chętniej głosować za tym, żeby wstęp na plac zabaw był możliwy tylko w określonych godzinach itp.

.
Dobrze to sprawdzić zwłaszcza w przypadku małych wspólnot i nieruchomości zabudowanych domkami.
.
.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowazdeweloperem.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: