Chcę mieć domek z ogródkiem…

Joanna Marska-Romaniszyn    10 grudnia 2013    Komentarze (0)

„Chcę mieć domek z ogródkiem

Chcę mieć męża z podbródkiem”

– śpiewała moja babcia z rozrzewnieniem, wspominając młodzieńcze czasy. Dzisiaj już nie każda panna marzy o mężu z nadwagą, ale marzenia o własnym ogrodzie nadal zdarzają się często. Panowie zresztą też o ogrodzie marzą.

A ponieważ na dworze paskudnie, zimno i pada, to możemy zająć się dziś przyjemnym tematem: ogródkami.

kwiat 

Jeśli nabywasz od dewelopera mieszkanie z ogrodem (albo domek z ogrodem), to na pewno w myślach nazywasz go „mój ogród” – tak jak i „moje mieszkanie”. Ale z prawnego punktu widzenia Twój ogród prawdopodobnie nie będzie „Twój”, ale „nasz” – Twój i Twoich sąsiadów.

Brzmi strasznie? Na pocieszenie napiszę, że ogródki Twoich sąsiadów też są w pewnym stopniu Twoje.

 

Z czego to wynika?

Tzw. ogrody przydomowe najczęściej znajdują się na tej samej nieruchomości, na której stoi budynek. Jak może pamiętasz z wpisu o nieruchomości wspólnej wszystko, co jest na nieruchomości a nie jest lokalem, należy do nieruchomości wspólnej. Jeśli więc ogródki są położone na nieruchomości, to są częścią nieruchomości wspólnej, bo nie sposób je uznać za lokal.

Z nieruchomości wspólnej teoretycznie może korzystać każdy, kto ma w niej udział. Ale czy to znaczy, że każdy sąsiad może przesiadywać w Twoim ogródku? Nie, jeśli zostanie ustanowiony sposób korzystania z nieruchomości wspólnej. Będzie z niego wynikać, że tylko Ty (lub inna osoba, która będzie w przyszłości właścicielem Twojego mieszkania) będzie mogła korzystać z ogrodu, a pozostali członkowie Wspólnoty Mieszkaniowej nie będą mieli takiego prawa. W dalszym ciągu nie będziesz jednak właścicielem ogrodu, a jedynie współwłaścicielem (albo współużytkownikiem wieczystym). Twoje uprawnienie do wyłącznego korzystania z ogrodu będzie chronione prawnie.

Można też wprowadzić inny sposób korzystania z ogrodów, np. z jednego dużego ogrodu będą mogli korzystać właściciele trzech lokali.

W zależności od inwestycji, ogrody będą zajmowały albo całą powierzchnię gruntu (poza tą, na której stoi budynek) albo będą zajmowały tylko część gruntu, a na pozostałej części będą się znajdować powierzchnie, z których będą mogli korzystać wszyscy. Niewykluczone więc, że w ramach nieruchomości będą funkcjonować zarówno ogródki do wyłącznego korzystania jak i będzie ogród (połączony np. z placem zabaw) dostępny dla wszystkich. Ze zrozumiałych przyczyn uprawnienie do wyłącznego korzystania z ogrodu przyznawane jest  prawie zawsze właścicielom lokali na parterze, którzy mają bezpośredni dostęp do ogrodu.

 

Jeśli planujesz kupić u dewelopera mieszkanie czy dom z ogrodem, a ogród ten będzie się znajdował na nieruchomości wspólnej, koniecznie przypilnuj, by w umowie znalazły się zapisy dotyczące tego ogrodu. Powinien być on jak najdokładniej opisany – a najlepiej, gdy do umowy zostanie dodany plan nieruchomości z zaznaczonym ogrodem.

Opis ogrodu powinien się znaleźć nie tylko w umowie przyrzeczonej (a więc wtedy, gdy będzie już ogrodzony), ale już na etapie umowy deweloperskiej. Inaczej ryzykujesz, że ogród w naturze będzie miał np. tę samą powierzchnię, jaką zakładaną w umowie, ale inny kształt i położenie. Jeśli zawierasz umowę rezerwacyjną, to dobrze by opis ogrodu znalazł się również w tej umowie.

 

Save

Save


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /home/emarketi/domains/umowazdeweloperem.eu/public_html/wp-content/themes/thesis_184/lib/classes/comments.php on line 43

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: