Akt notarialny – typowe pomyłki, na które powinieneś uważać

Joanna Marska-Romaniszyn    04 października 2013    12 komentarzy

Ostatnio pisałam o tym, że powinieneś nie tylko przeczytać wzór umowy deweloperskiej (czy każdej innej umowy zawieranej w formie aktu notarialnego) ale i sprawdzić, czy ostateczna treść tej umowy nie zawiera pomyłek. W przeciwnym razie możesz mieć np. problemy z wpisem swoich praw w księdze wieczystej.

Na jakie postanowienia warto zwrócić uwagę? Nie istnieje oczywiście oficjalna lista pomyłek w aktach notarialnych, ale z własnego doświadczenia mogę wskazać takie:

 

1. Twoje dane osobowe

Może trudno w to uwierzyć, ale wiele osób w trakcie odczytywania aktu notarialnego w ogóle nie zauważa, że błędnie wpisano ich dane osobowe. I wcale nie mam tu na myśli przestawionych cyfr w numerze PESEL, lecz takie wpadki jak błąd w nazwisku albo złe imiona rodziców. Dlatego lepiej sprawdź zawczasu, czy notariusz przez pomyłkę nie napisał, że jesteś córką Wiesławy i Stefanii albo synem Wiesława i Krzysztofa, urodzonym 1 marca 1782 roku.

Trzeba pamiętać o tym, że dane osobowe są wymieniane nie tylko w „główce” aktu notarialnego, czyli na samym początku, ale znajdują się również pod koniec aktu, tam gdzie formułowane są wnioski do sądu. Wniosek do sądu jest nawet ważniejszy, ponieważ to na jego podstawie sąd będzie dokonywał wpisu.

2. Dane Twojego lokalu

Drobna literówka i zamiast właścicielem mieszkania numer 3 staniesz się według aktu właścicielem mieszkania numer 33. Niby nic, a kłopoty potem mogą być ogromne.

Upewnij się też, że dobrze wpisano adres, ilość pomieszczeń, powierzchnię, udział w nieruchomości wspólnej.

 

3. Cena

Kolejnym punktem, w którym często dochodzi do pomyłek, jest cena. Sprawdź, czy ją wpisano prawidłowo zarówno cyfrowo jak i słownie.

W przypadku umowy przyrzeczonej upewnij się też, że zgodnie z prawdą napisano, skąd pochodziły pieniądze na zakup lokalu (środki własne czy kredyt).

 

4. Błędy w załącznikach

Może się zdarzyć, że deweloper przygotowując załączniki (np. plan zagospodarowania działki czy opis lokalu) pomylił się w jakimś miejscu. Chodzi przede wszystkim o dokumenty tworzone już na potrzeby wyodrębnienia lokalu pod względem prawnym i przeniesienia własności na Ciebie.

Niekiedy też dochodzi do pomyłkowego przedstawienia dokumentów dotyczących innego lokalu, zwłaszcza jeśli ma on identyczny układ (np. do Twojej umowy mogą zostać przedstawione dokumenty lokalu sąsiada z góry, a do umowy sąsiada – dokumenty Twojego lokalu).

Takie pomyłki się zdarzają, a pracownikom firmy deweloperskiej – którzy przygotowują tego typu dokumentów bardzo dużo – trudno jest je wszystkie wyłapać. Za to Ty prawdopodobnie na pierwszy rzut oka poznasz, że z Twoim mieszkaniem czy garażem coś jest nie tak.

Sprawdź, czy na załączniku zaznaczono Twoje miejsce postojowe (a nie miejsce sąsiada), czy Twój ogródek się nie zmniejszył, i czy na planie mieszkania łazienka nie zmieniła się w magiczny sposób w garderobę. Jeśli wprowadzałeś zmiany architektoniczne w lokalu (np. likwidowałeś ścianę), upewnij się, że w dokumentach uwzględniono te zmiany.

A Ty – z jakimi pomyłkami w umowach się spotkałeś?

{ 12 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna | blog-spadkowy.pl Październik 5, 2013 o 18:49

Witam;
temat na pewno jest ważny – błąd może mały, ale problemów potem z nim sporo…
Sama wiele razy miałam do czynienia z takimi błędami w aktach notarialnych.
Na szczęście nawet jak błąd zostanie popełniony, sytuacja nie jest bez wyjścia
– zgodnie z przepisem art. 80 § 4 Prawa o notariacie:
Notariusz może sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki.
pozdrawiam i gratuluję bloga;

Odpowiedz

Joanna Marska Październik 8, 2013 o 21:06

Dziękuję 🙂
Jeszcze może dodam, że nie każdy błąd da się naprawić protokołem – nie każdy błąd w oczach sądu wieczystoksięgowego będzie taką właśnie „oczywistą omyłką”. Co gorsza takie „kwiatki” wychodzą często dopiero po kilku latach, np. gdy właściciel chce sprzedać mieszkanie i odkrywa, że według księgi wieczystej to mieszkanie wygląda inaczej niż w rzeczywistości.
Pozdrawiam!

Odpowiedz

dariusz Styczeń 4, 2014 o 17:50

Witam.
Ja mam troszkę z innej beczki pytanie.
Czy w akcie notarialnym -pełnomocnictwo, niezgodność adresu zameldowania i zamieszkania to duży błąd. Czy taki akt jest nieważny i można go podważyć lub unieważnić przed zwykłym urzędnikiem ? Czy trzeba iść do kancelarii gdzie był pisany i prostować go oświadczeniem, a może do sądu aby wydał jakiś wyrok? Dziękuję za poradę i pomoc.

Odpowiedz

Joanna Marska Styczeń 5, 2014 o 20:16

Niestety, ale żeby odpowiedzieć dokładnie na pytanie, jakie są skutki takiego błędu, musiałabym znać treść aktu notarialnego. Myślę że najlepiej będzie, jeśli uda się Pan do notariusza, który sporządził akt, i to on zadecyduje, że w jaki sposób naprawić pomyłkę tego typu.

Odpowiedz

Halina Wrzesień 27, 2014 o 00:27

Witam
Pyt. 1 Czy mam możliwość wcześniejszego zapoznania się z aktem notarialnym- zakup mieszkania od dewelopera. Jestem już po wstępnym akcie zakupu mieszkania, będę teraz otrzymywać akt własności.
pyt.2 Czy na podpisywanie w/w aktu mogę przyjść ze swoim notariuszem, który będzie reprezentował mój interes i pilnował żeby zostało wszystko dobrze sporządzone.
dziękuję za odpowiedź

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Wrzesień 30, 2014 o 21:54

Pani Halino, dziękuję za wpis.
1. Notariusz powinien na życzenie udostępnić wzór aktu notarialnego – trzeba odpowiednio wcześnie o to poprosić, to nie powinno być problemów.
2. Notariusz powinien być neutralny wobec obu stron, i odpowiada za to, czy umowa jest zgoda z prawem. Pełni rolę trochę podobną do urzędnika czy sędziego. Do pilnowania Pani interesów proszę zabrać ze sobą swojego radcę prawnego albo adwokata 🙂

Odpowiedz

barbara Grudzień 9, 2014 o 12:59

witam w moim przypadku było tak ,ze notariusz zamiast wpisac moje imie barbara wpisal danuta poslugujaca się dow osobistym i numer….gdy do niego z tym poszlam oznajmiając ze chodzi o zupełnie inna osobe bo nawet na drugie imie nie mam danuta stwierdził ze to nic taiego ,najważniejsze ze w księdze wieczystej jest poprawnie czy to możliwe?czy jednak istotny jest zapis w notarialnym? basia

Odpowiedz

Ola Maj 4, 2017 o 19:19

Witam
Co w związku ze złą datą ślubu wpisaną w akcie notarialnym…?
Ślub brałam w 2014 roku w akcie wpisany został 2015…ma to jakieś znaczenie?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Maj 4, 2017 o 19:38

A w związku z czym Pani podawała datę ślubu? Czego dotyczył akt notarialny?

Odpowiedz

Agata Wrzesień 13, 2017 o 10:16

Witam,
czy przy podpisaniu ostatecznego aktu notarialnego (przeniesieniu własności) konieczne jest wpisywanie tam miejsca garażowego? Czy jest to wg notariusza dodatkowo płatne?

Odpowiedz

Damian Listopad 30, 2017 o 09:03

Dzień dobry. Mam mieszkanie(własnościowe,wspólnota) z przynależnym,murowanym garażem,które chcę sprzedać,a garaż chcę sobie zostawić. Problem polega na tym, że jest to zawarte na jednym akcie notarialnym. I chciałbym to wyodrębnić, a żaden z notariuszy,u których byłem nie są wstanie mi powiedzieć jak to prawnie i krok po kroku załatwić. Mam nadzieję, że może mi Pani pomóc i opisać jak,gdzie i co mam załatwić, aby to pomyślnie rozstrzygnąć.
Z góry dziękuję i życzę miłego dnia.

Odpowiedz

Joanna Marska-Romaniszyn Grudzień 4, 2017 o 13:25

Wszystko zależy od tego czy w ogóle da się wyodrębnić garaż jako samodzielny lokal.
Jeśli jest Pan zainteresowany indywidualną poradą (płatną), to proszę napisać na joanna.marska@umowazdeweloperem.pl

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Cieszę się, że chcesz skomentować ten wpis – pamiętaj jednak, że na blogu nie udzielam porad prawnych. Jeśli jesteś zainteresowany taką poradą albo masz pytania dotyczące Twojej umowy deweloperskiej, napisz do mnie na adres joanna.marska@umowazdeweloperem.pl.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: